Reklama
http://www.multitherma.com/

Ochrona pomp ciepła – nowa wersja zaworu antyzamarzaniowego z serii 108

Powietrzne pompy ciepła typu monoblok na dobre zagościły na naszym rynku. Tego typu rozwiązanie można powiedzieć, że staje się powoli standardem jako źródło ciepła dla budynków. Podobnie sytuacja ma się w przypadku zaworów zabezpieczających przed zamarzaniem czynnika z serii 108.

Ochrona pomp ciepła - nowa wersja zaworu antyzamarzaniowego z serii 108
Ochrona pomp ciepła - nowa wersja zaworu antyzamarzaniowego z serii 108 [Źródło: caleffi.com]

 

Rozwiązanie, które Caleffi zaprezentowało na rynku kilka lat temu zyskało zaufanie klientów indywidualnych, jak również firm produkujących pompy ciepła, które rekomendują tego typu zabezpieczenia dla swoich urządzeń. Firma ciągle rozwija i udoskonala oferowane produkty. Nie inaczej jest w przypadku wcześniej wspomnianego zaworu z serii 108 do ochrony pomp ciepła.

W tym roku Caleffi wprowadza na rynek nową wersję tego zaworu przeznaczonego do układów, w których pompa ciepła służy jest do ogrzewania budynku, jak również do chłodzenia z wykorzystaniem wody o niskiej temperaturze (poniżej 3 oC).

1 8

Nowa konstrukcja posiada dodatkowy element reagujący na temperaturę powietrza zewnętrznego, który zamyka dopływ do wkładu termostatycznego zlokalizowanego w dolnej części w przypadku, kiedy temperatura powietrza ma wartość powyżej 5 oC.

Schematy pracy zaworu:

Okres zimowy / brak zasilania elektrycznego pompy (zadziałanie zaworu)

2 3

W prezentowanym powyżej przykładzie górny element jest otwarty, ponieważ temperatura powietrza zewnętrznego jest poniżej 5 oC. System pozbawiony jest zasilania elektrycznego stąd dochodzi do wychłodzenia czynnika w układzie. Termostatyczny element zlokalizowany w dolnej części otwiera się ponieważ temperatura medium spadła poniżej wartości 3 oC. Jednocześnie otwiera się przerywacz próżni pozwalając na wypływ czynnika z zaworu. Kiedy do zaworu dotrze czynnik o temperaturze 4 oC element termostatyczny zamknie wypływ.

Okres letni / przygotowanie czynnika o niskiej temperaturze

3 4

W prezentowanym powyżej przykładzie górny element jest zamknięty ponieważ temperatura powietrza zewnętrznego jest powyżej 5 oC. Takie ustawienie pozwala na przygotowanie czynnika o temperaturze poniżej 3 oC, co nie będzie skutkowało otwarciem wypływu z zaworu do którego doszłoby w wersji podstawowej.

Od teraz będzie możliwość wyboru wersji zaworu z serii 108:

  • podstawowej w przypadku kiedy pompa ciepła będzie wykorzystywana jako źródło dla ogrzewania
  • rozszerzonej jeśli pompa będzie przygotowywać czynnik grzewczy jak i chłodniczy o niskim parametrze.

Źródło: caleffi.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz