Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Wydajne ogrzewanie domów to wyzwanie dla każdego inwestora. W pierwszej kolejności chodzi o to, aby mieszkańcom było ciepło. Ale ważne jest też dopasowanie temperatury do pomieszczenia, ekonomiczny pobór paliwa grzewczego, codzienny komfort obsługi. Dzięki temu w sezonie oszczędzamy pieniądze na rachunkach, żyjemy wygodniej i dbamy o przyrodę. Aby tak było, instalacja grzewcza powinna się opierać na rzetelnych elementach sterujących przepływem czynnika grzewczego (np. gorącej wody). Właśnie takimi elementami są siłowniki termoelektryczne – niby niepozorne, a jednak kluczowe.

Jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?
Jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Czym są siłowniki?

Siłowniki to elementy automatyki grzewczej. Służą do kontrolowania instalacji podłogowej i grzejnikowej. Ich praca polega na otwieraniu oraz zamykaniu przepływu czynnika grzewczego w pętlach, co pozwala na sterowanie temperaturą w całym budynku (jego wszystkimi strefami grzewczymi). Siłowniki można montować na wkładkach zaworowych przy grzejnikach, a także w rozdzielaczach grzejnikowych i płaszczyznowych.

Nowoczesne siłowniki współpracują z regulatorami pokojowymi oraz centralnymi listwami sterującymi. Jednak trzeba wiedzieć, że ich niektóre modele sprawdzą się tylko przy wybranych wkładkach.

Jak to działa?

Zasada działania siłowników w instalacji CO jest łatwa do wyjaśnienia. Ich funkcją jest dociskanie albo zwalnianie trzpienia zaworu poszczególnych obiegów grzewczych. Wygląda to następująco (przy siłownikach NC): jeśli nie zostanie podane napięcie sterujące (stan beznapięciowy), siłownik dociska trzpień zaworu. Zawór jest wtedy zamknięty, a czynnik grzewczy nie przepływa przez obieg, czyli instalacja nie grzeje. Natomiast gdy pojawia się napięcie sterujące, siłownik zwalnia trzpień. Zawór otwiera się, czynnik przepływa przez obieg i nagrzewa pomieszczenie. Ten prosty mechanizm sterujący jest podstawą wydajnej pracy ogrzewania.

Jakie siłowniki są najlepsze?

Wybierając siłowniki, trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw.

  • Dopasowanie do instalacji. Siłowniki muszą współpracować z systemem grzewczym. Trzeba się upewnić, że pasują do zaworów. Ważny jest tzw. skok, który wskazuje, z jakimi wkładkami termostatycznymi (lub rozdzielaczami) siłownik jest „zgrany”.
  • Typ siłownika pod względem stanu beznapięciowego. W hurtowniach i sklepach kupimy siłowniki NO – normalnie otwarte (w stanie beznapięciowym zawór jest otwarty) albo siłowniki NC – normalnie zamknięte (w stanie beznapięciowym zawór jest zamknięty).
  • Napięcie. Większość siłowników została przystosowana do napięcia 230 V, jednak zawsze warto się upewnić, że tak jest w przypadku wybranego przez nas modelu.
  • Pobór prądu nie powinien przekraczać 5 W. Im mniej, tym lepiej.
  • Czas otwarcia. Siłowniki – siłą rzeczy – działają z opóźnieniem. Najwydajniejsze urządzenia uruchamiają się w czasie krótszym niż 3 min.
  • Wskaźnik stanu. Dzięki temu wiemy, czy zawór jest zamknięty, czy otwarty.
  • Usprawnienia montażowe. Chodzi np. o pomocniczą funkcję first open. Przy pierwszym montażu urządzenie pozostaje w pozycji otwartej, dzięki czemu ciecz przepływa i możliwe jest przeprowadzenie próby ciśnieniowej bez zdejmowania siłownika.

Siłowniki ENGO Controls – idealne dla Twojej podłogówki

Siłowniki marki ENGO Controls sterują przepływem w obiegach instalacji podłogowej. To urządzenia trwałe, bezpieczne i przyjemne w obsłudze dla instalatora, ale też użytkownika. Mają kompaktowe gabaryty, elegancki wygląd. Pobierają niewiele prądu (jedynie 2 W). Zostały wyposażone w funkcję first open. Odznaczają się szybkim czasem otwarcia (ok. 2 min.) i ponad czteromilimetrowym skokiem. Przy skoku 4,5 mm siłowniki działają z niemal każdą wkładką termostatyczną. Siłowniki do rozdzielacza ogrzewania podłogowego ENGO Controls mają dobrze widoczny element wskazujący stan otwarcia lub zamknięcia.

To właściwy wybór – energooszczędny i bezpieczny dla Twojej instalacji.

Źródło: engocontrols.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz