Reklama
konferencjaeuropower.pl

Izolacja garażu styropianem barierą dla uciekającego ciepła

Garaż połączony z domem ma znaczący wpływ na gospodarkę ciepłem całości. Sposób izolacji garażu, podobnie jak całego domu, powinien być przewidziany już na etapie projektu.

Izolacja garażu styropianem barierą dla uciekającego ciepła
Izolacja garażu styropianem barierą dla uciekającego ciepła [Źródło: styropmin]

Garaż jest zazwyczaj nieocieplany, jeśli staje się częścią domu, styka się ze ścianami i stropem, które oddzielają przestrzeń zimną od ciepłej. Musi zatem mieć izolację termiczną porównywalną do izolacji ścian zewnętrznych – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Bezpiecznie jest przyjąć, że temperatura w garażu to kilka stopni, mniej więcej +8. Tymczasem w pomieszczeniach domowych może to być np. +20 czy +21 stopni Celsjusza.

Różnica zatem jest spora, a to powoduje, że ciepło będzie uciekało z nagrzanych pomieszczeń do tych chłodniejszych. Prawidłowe ocieplanie garażu ma więc kluczowe znaczenie i dla komfortu życia domowników, i dla portfela. Razem z ciepłem uciekają przecież i pieniądze, bo ciepła trzeba wyprodukować więcej, a to kosztuje.[czytaj także]

Właściwa izolacja garażu w bryle budynku powinna obejmować przestrzenie, które łączą się z resztą domu (zazwyczaj będą to dwie ściany i strop), a także przestrzenie zewnętrzne (zazwyczaj ścianę i bramę wjazdową).

Pierwszą, niezwykle ważną barierą dla uciekającego ciepła jest docieplenie tego, co wewnątrz. Razem z ocieplonymi ścianami zewnętrznymi izolacja tworzy skuteczną całość – mówi Dariusz Pruszkowski.

Bez całościowego podejścia do izolacji termicznej garażu i domu będzie ona po prostu przerwana, a to to pierwszy i podstawowy grzech: ocieplenie jest bowiem skuteczne, gdy jest szczelne.

Warto też pamiętać, że od początku 2021 roku obowiązuje nowy tzw. standard energetyczny. Określa on, jakie parametry cieplne muszą spełniać poszczególne elementy domu – zarówno ściany, stropy i podłogi, jak i drzwi oraz okna. Odnosi się również do takich konstrukcji jak nieogrzewany garaż umieszczony w bryle domu.

Ściany oddzielające pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego są traktowane niemal tak samo, jak ściany zewnętrzne, a to oznacza, że mniej więcej taka sama musi być warstwa izolacyjna. Regulacje dotyczą także stropu pomiędzy pomieszczeniem zimnym a ciepłym.

Sposób izolacji garażu, podobnie jak całego domu, powinien być przewidziany już na etapie projektu. Do ścian garażowych najczęściej stosuje się uniwersalne płyty styropianowe, takie jak np. Fasada Pro 70, produkowane przez Styropmin.

Istotne jest, by cały budynek był ocieplony w tym samym systemie i materiałami o jednakowej wysokiej jakości. W domu nie ma przecież lepszych i gorszych miejsc. Wszystkie mają wpływ na to, jak wygodnie będzie nam się potem mieszkało – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Źródło: styropmin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz