Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Inwentaryzacja zabytków metodą skanowania 3D

Bimsmart doskonale rozumie kulturową wartość obiektów historycznych, dlatego inwentaryzacja zabytków jest dla firmy zagadnieniem szczególnie ważnym. Usługę tę wykonuje się z największą starannością i precyzją, umożliwiając w ten sposób rekonstrukcję lub prace remontowe takich budynków. Firma działa na bazie wiedzy i wieloletniego doświadczenia, korzystając z najnowocześniejszych technik i narzędzi pomiarowych. Potencjalni klienci szukający usługi inwentaryzacji zabytków są zapewnieni, że są w idealnym miejscu.

Inwentaryzacja zabytków metodą skanowania 3D
Inwentaryzacja zabytków metodą skanowania 3D

 

Skanowanie zabytków – inwentaryzacja obiektów historycznych

Inwentaryzacja budynków to inaczej dokumentacja techniczna, która składa się ze szczegółowych rysunków przedstawiających badany obiekt – m.in. rzuty kondygnacji, elewacji i dachu oraz przekroje. Opracowanie to jest dokładnym odwzorowaniem stanu faktycznego budynku z uwzględnieniem odpowiedniej skali. Końcowym produktem inwentaryzacji zabytków mogą być zarówno klasyczne rysunki, jak i znacznie bardziej zaawansowany widok trójwymiarowy. Model 3D przedstawia dokładną bryłę budynku zawierającą komplet informacji o obiekcie.

W przypadku usługi skanowania zabytków mamy do czynienia ze szczególnym przypadkiem inwentaryzacji budowlanej, która dotyczy obiektów o dużej wartości historycznej i kulturowej. Prace pomiarowe przy takich budynkach wymagają fachowej wiedzy, profesjonalizmu, ale co najważniejsze – niesamowitej precyzji. Specjaliści z Bimsmart wykonają dla Ciebie inwentaryzację zabytków w całym kraju.

Katalog zabytków sztuki w Polsce jest niezwykle rozbudowany i różnorodny – konieczność dbania o tak wyjątkowe obiekty jest jak najbardziej wskazana. Dzięki inwentaryzacji zabytkowych obiektów można uzyskać model 3D. Taka cyfrowa kopia budynku (z rzeczywistą geometrią i niezbędnymi informacjami o kolorach i fakturach materiałów budowlanych) jest idealnym punktem wyjścia do dalszych działań związanych z przebudową lub rewitalizacją budynku.

Digitalizacja zabytków – pomiary obiektu z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii

Zaawansowane rozwiązania z zakresu skanowania laserowego, modelowania 3D i grafiki komputerowej umożliwiają nam przygotowanie projektów, które spełnią oczekiwania każdego klienta. Topowej jakości urządzenia pomiarowe, takie jak profesjonalne skanery laserowe w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem naszych specjalistów gwarantują spektakularne efekty.

Otrzymane skany obiektów pozwalają nam tworzyć zaawansowane trójwymiarowe modele, a następnie perfekcyjnie odtwarzać cyfrowe kopie zabytków z zachowaniem skali i wszelkich szczegółów architektonicznych. To technologia przyszłości w służbie przeszłości.

Inwentaryzacja 3D zabytków – kiedy warto zdecydować się na prace inwentaryzacyjne?

W zabytkowych obiektach wraz z upływem czasu pojawiają się pęknięcia, ubytki lub innego rodzaju uszkodzenia. Precyzyjny skaning laserowy pozwala uchwycić nawet najdrobniejsze detale architektoniczne i przenieść je 1:1 do środowiska cyfrowego w formie trójwymiarowego modelu. Kiedy inwentaryzacja zabytków będzie dobrym rozwiązaniem?

Głównym zastosowaniem inwentaryzacji cyfrowej zabytkowych obiektów jest przygotowanie projektu przebudowy, odbudowy lub rewitalizacji budynku wraz z ustaleniem kosztorysu i harmonogramu prac. Często zdarza się, że obiekt historyczny nie posiada dokumentacji lub jest ona niekompletna/zniszczona – przeprowadzanie profesjonalnej inwentaryzacji 3D rozwiązuje ten problem.

Inwentaryzacja 3D jest także pomocna m.in. do określenia wartości konkretnego zabytku, aktualizacji ewidencji konserwatorskiej i przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania i studium uwarunkowań.

Inwentaryzacja cyfrowa zabytków – dlaczego warto?

Inwentaryzacje zabytków z wykorzystaniem techniki fotogrametrii i skaningu laserowego charakteryzują się szeregiem zalet:

  • to metody nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla obiektu (bez bezpośredniego kontaktu człowieka z budynkiem);
  • sprawdzają się nawet w sytuacjach, gdy zabytki znajdują się w trudno dostępnych miejscach;
  • używane przez nas technologie i urządzenia pomiarowe są nowoczesne i niezwykle precyzyjne, a przy tym szybkie;
  • możliwość uzyskania kompletu informacji na temat stopnia zniszczeń ;
  • inwentaryzacja 3D to najlepszy sposób na pozyskanie cyfrowej kopii zabytku (ograniczenie ryzyka w związku z ewentualnym uszkodzeniem obiektu = łatwiejsze odwzorowanie i rekonstrukcja zabytku w przyszłości).

Źródło: bismart.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz