Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

CB500 i CB500X – przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

Odpowiednio sterowana podłogówka jest sposobem na utrzymanie w budynku idealnego komfortu cieplnego. Jednak, aby dobrze wyregulować ten typ ogrzewania, trzeba zainwestować w solidne sterowniki.

CB500 i CB500X – przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym
CB500 i CB500X – przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym [Źródło: salus-controls.pl]

Właściwa listwa centralna jest warunkiem wydajnej pracy ogrzewania. Istotne, aby system był niezawodny i dostępny w dobrej cenie. Urządzeniami spełniającymi te kryteria są nowości SALUS Controls – listwa CB500 i CB500X. Firma posiada w asortymencie również inne listwy (np. w wariancie bezprzewodowym), które regulują pracę ogrzewania płaszczyznowego. Jednak CB500 i CB500X zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie ułatwić instalatorom pracę podczas montażu.

CB500 i CB500X – usprawnienia instalacyjne

CB500 – przewodowa listwa z wbudowanym modułem sterującym
CB500X – przewodowa listwa bez modułu sterującego (opcjonalnie rozbudowa CB500)

Nowe listwy sterujące są przystępne cenowo, a jednocześnie rozwiązują wiele problemów instalacyjnych. Przede wszystkim są to urządzenia kompaktowe i smukłe, dzięki czemu można je zamontować praktycznie w każdej szafce rozdzielacza. Znika problem nieustawności modułów dodatkowych, ponieważ łączenie listew można poprowadzić własnym przewodem, co pozwala na dowolność ułożenia. Zdejmowanie i zakładanie pokrywy jest bezproblemowe, dzięki wygodnym zaczepom.

Nie ma mowy, aby przy tej czynności wypadały i gubiły się śrubki. Instalacja przewodów jest łatwa – nie wymagają wcześniejszego przygotowania (np. cynowania), a ich układ w listwie jest dostosowany do grubości. I tak: cieńsze przewody siłowników układa się na górze, grubsze przewody regulatorów – na dole. Taki rozkład wprowadza porządek i eliminuje plątanie. Nie trzeba demontować żadnej części listwy, żeby poukładać przewody. Po zdjęciu pokrywy wszystko jest widoczne, do każdego elementu jest dostęp.

Dzięki poręcznym zaciskom łączącym, montaż okablowania nie wymaga specjalnego śrubokrętu. Nowy typ zacisków sprawia, że można to robić dowolnym narzędziem. Przewody termostatów, bez względu na ich grubość, można od razu zabezpieczyć przed wyrwaniem – umieszczając je w specjalnej listewce. Nawet wpinanie jest praktyczne. Instalator może położyć listwę na stole lub podłodze, ułożyć przewody i zamontować urządzenie w szafce (dobry dostęp do otworów montażowych).

Listwy na piątkę! Charakterystyka głównych funkcji CB500 i CB500X

Co jeszcze musisz wiedzieć o najnowszych listwach marki SALUS Controls:

  • Sterują 5 niezależnymi strefami grzewczymi (do jednej listwy można podłączyć 5 regulatorów). Jest to standardowa liczba na rozdzielacz. Listwy mogą być łączone do 15 stref (współpraca CB500 z CB500X w kombinacji: 1 x CB500 + 2 x CB500X). Kolorowy nadruk ułatwia podłączenie przewodów.
  • Posiadają 20 wyjść do podłączenia siłowników. Co istotne, zastosowano tu inny niż w poprzednikach podział sterowania siłownikami. We wcześniejszych modelach jeden termostat sterował 4 siłownikami. W CB500 i CB500X podział jest bardziej dostosowany do potrzeb budynku, np. jeden termostat może obsłużyć 6 siłowników (większe pomieszczenie), drugi – 2 siłowniki (mniejsze pomieszczenie), a pozostałe termostaty – 4 siłowniki.
  • Urządzenia mają wbudowany bezpiecznik. A więc CB500X (listwa bez modułu) również jest samodzielnie działającym urządzeniem – a nie tylko rozbudową listwy głównej. Pracując jako rozbudowa, CB500X nie potrzebuje dodatkowego zasilania – należy ją podłączyć bezpośrednio do CB500.
  • Listwy można montować na szynę DIN.

CB500 – co musisz wiedzieć o wbudowanym module sterującym?

  • Wejście na kocioł umożliwia włączenie urządzenia grzewczego, gdy dowolny regulator wyśle sygnał zapotrzebowania na ciepło lub wyłącza kocioł, gdy wszystkie regulatory przestaną zgłaszać takie zapotrzebowanie. Posiada funkcję trzyminutowego opóźnienia włączania kotła, która daje instalacji czas na przygotowanie się do pracy (np. siłowniki zdążą się otworzyć). Można także wybrać czas opóźnienia wyłączenia kotła (od 0 do 15 minut). Jest to przydatne, gdy termostaty nie kończą grzania w tym samym momencie. Podobne funkcje posiada dodatkowe wyjście na źródło ogrzewania lub chłodzenia.
  • Przekaźnik do kotła ma styki beznapięciowe. Dodatkowe sterowanie pompą ciepła lub urządzeniem chłodzącym również następuje przez przekaźnik beznapięciowy.
  • Zmiana trybu grzanie/chłodzenie odbywa się z poziomu listwy i na każdym regulatorze. Listwa posiada wejście na podłączenie czujnika punktu rosy.
  • Wyjście sterujące pompą jest napięciowe (230V), co ułatwia instalację. Pompę można podłączyć bezpośrednio do listwy sterującej, bez dodatkowych mostków.
  • Pompa włącza się i wyłącza z trzyminutowym opóźnieniem, aby dać instalacji czas na przygotowanie się do pracy.

CB500 (listwa z modułem) i CB500X (listwa bez modułu) – którą wybrać?

Mówiąc najprościej: listwy sterujące wybiera użytkownik, który w swoim domu chce sterować strefowo, czyli w każdym pomieszczeniu utrzymywać temperaturę dopasowaną do jego funkcji lub pory dnia. Jeżeli nie zachodzi potrzeba sterowania pompą ciepła lub kotłem, a jedynie siłownikami własnego obwodu grzewczego (np. przy ogrzewaniu miejskim), wtedy wystarczy CB500X. Jeśli jednak w budynku jest potrzeba sterowania dodatkowym źródłem ciepła, wtedy należy wybrać listwę CB500.

Źródło: salus-controls.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz