Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

W Lublinie powstanie biomasowy blok energetyczny

W Elektrociepłowni Megatem EC – Lublin Sp. z o.o powstanie blok energetyczny wykorzystujący biomasę. Inwestycja zostanie wsparta przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niskooprocentowaną pożyczką, która pochodzi z programu Wsparcie projektów realizowanych w ramach podziałania 1.1.1., działań 1.2, 1.5 i 1.6 POIiŚ 2014-2020. Będzie to uzupełnienie dla prawie 42-milionowej dotacji unijnej. Rozpoczęcie pracy nowej instalacji planowane jest na 2023 rok.

W Lublinie powstanie biomasowy blok energetyczny
W Lublinie powstanie biomasowy blok energetyczny [źródło: www.megatem-ec.pl]

Lubelski system ciepłowniczy tworzą: sieć przesyłowa zarządzana przez LPEC S.A. oraz dwie elektrociepłownie. Jedna z nich, PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków, zabezpiecza ponad 60% zapotrzebowania na ciepło w Lublinie. Gwarantuje także bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej – w pełni pokrywa maksymalne zapotrzebowanie miasta na moc elektryczną. Druga elektrociepłownia – Megatem EC – Lublin Sp. z o.o. zabezpiecza około 40% zapotrzebowania miejskiego systemu ciepłowniczego.

Nowy kogeneracyjny blok energetyczny stanowić będzie element lokalnej sieci grzewczej w miejsce dwóch likwidowanych kotłów o sumarycznej mocy 130 MW. Umożliwi to na zastąpienie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej z węgla, ich produkcją z OZE.

Zgodnie z planami po przekazaniu nowego bloku do eksploatacji około połowa produkcji mocy Megatem EC – Lublin Sp. z o.o. ma pochodzić właśnie z tej, uruchomionej jednostki wytwórczej.

Względy środowiskowe i technologiczne wpłynęły na wybór do realizacji wariant budowy bloku energetycznego opalanego biomasą w postaci miksu zrębek drewna i wierzby energetycznej.

Dzięki uruchomieniu nowej części elektrociepłowni dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji sięgnie 50 MW, natomiast potencjał wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – 12 MW, a energii cieplnej ze źródeł odnawialnych – 38 MWt. Realizacja przedsięwzięcia powinna, zmniejszy roczne zużycie energii pierwotnej o 960 645,90 GJ. Bardzo istotną kwestią z punktu widzenia ochrony środowiska jest spodziewana redukcja emisji CO2 do atmosfery o 116 053,70 ton/rok.

Źródło: megatem-ec.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz