Reklama
kongres.energetyka-rozproszona

Sprężarka inwerterowa w pompie ciepła

Sprężarka inwerterowa to specjalna wersja głównego komponentu pompy ciepła.

Jak określić efektywność pracy pompy ciepła?
Jak określić efektywność pracy pompy ciepła? [Źródło: vaillant.pl]

Rodzaj sprężarki ma ogromny wpływ na efektywność pracy pompy. Decyduje także w największym stopniu o zużyciu energii elektrycznej – przeciętnie przypada na nią około 90% całkowitego zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła.

Sprężarka inwerterowa czy standardowa?

Sprężarki w pompach ciepła można podzielić na 3 rodzaje:

Sprężarka tłokowa – rzadko stosowana ze względu na niską sprawność, nierównomierną pracę i zwiększony poziom drgań. Jej zaletami są niska cena i prosta konstrukcja. Spotykana w pompach ciepła do c.w.u. o małej mocy.

Sprężarka spiralna – inaczej Scroll, cechuje się wysoką sprawnością, stabilną i cichą pracą, a także równomierną wydajnością. Wymaga dużej precyzji wykonania, dlatego jest najdroższa. Spotykana w pompach ciepła o dużej mocy (od ok. 10 kW).

Sprężarka rotacyjna – szeroko rozpowszechniona, występuje w wielu odmianach – najprostszej, z jednym tłokiem działającym w trybie ON/OFF, i w bardziej zaawansowanych, z podwójnym tłokiem i płynną (inwerterową) regulacją wydajności.

Standardowe sprężarki instalowane w pompach ciepła pracują na zasadzie włącz/wyłącz (ON-OFF). W przypadku pomp ciepła typu solanka-woda nadal znajdują one najczęstsze zastosowanie. W najpopularniejszych na rynku pompach ciepła typu powietrze-woda taki sposób regulacji niesie za sobą jednak wiele niedogodności związanych z większą zmiennością warunków pracy (temperatura zewnętrzna). Regulator może bowiem jedynie włączyć lub wyłączyć tradycyjną sprężarkę, natomiast nie reguluje jej wydajności.

Sprężarka inwerterowa – zasada działania

Sprężarki inwerterowe umożliwiają płynną regulację wydajności pracy przy zachowaniu wysokiej sprawności. Jest to możliwe dzięki zmianie częstotliwości i amplitudy prądu. Tzw. przekształtnik przekształca prąd stały w prąd zmienny, a następnie inwerter zamienia go w prąd 3-fazowy. Ten rodzaj prądu zapewnia wymagane obroty sprężarki inwerterowej.

Rozwinięciem tej konstrukcji stały się sprężarki z dwoma tłokami (twin rotary). Cechują się one zwiększoną wydajnością przy mniejszych rozmiarach sprężarki, mniejszymi wibracjami i stabilniejszą pracą przy niższych obrotach.

Sprężarka inwerterowa – korzyści zastosowania

Moc grzewcza pompy ciepła powietrze-woda ze sprężarką typu ON/OFF przekracza potrzeby cieplne budynku przy wyższych temperaturach zewnętrznych. Powoduje to powstawanie nadmiaru ciepła i tzw. taktowanie pracy sprężarki – w związku z tym często konieczne okazuje się zastosowanie zbiornika buforowego. Sprężarka inwerterowa pozwala dostosować moc grzewczą pompy do chwilowego zapotrzebowania na ciepło.

Sprężarka inwerterowa zapewnia wysoką stabilność temperatury zasilania instalacji grzewczej, co przekłada się na małe wahania temperatury wewnątrz budynku. Spada wówczas ryzyko przegrzania lub niedogrzania pomieszczeń.

Inwerterowa pompa ciepła szybciej uzyskuje zadaną temperaturę, a dzięki obniżaniu wydajności rzadziej się też wyłącza i włącza, co wydłuża żywotność sprężarki. W przypadku pomp ciepła każdy rozruch powoduje zwiększenie zużycia energii i zużywanie się części.

Źródło: vaillant.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz