Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Wyzwania w obszarze energetyki – spotkanie minister klimatu i środowiska z sekretarzem generalnym OECD

4 maja odbyło się spotkanie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem. Rozmowy odbyły się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Głównie dotyczyły one bieżących wyzwań w obszarze energetyki.

Wyzwania w obszarze energetyki - spotkanie minister klimatu i środowiska z sekretarzem generalnym OECD [źródło: www.gov.pl]
Wyzwania w obszarze energetyki - spotkanie minister klimatu i środowiska z sekretarzem generalnym OECD [źródło: www.gov.pl]

 

Reklama
oknonet.pl

Minister klimatu i środowiska podkreśla, że Polska docenia wysiłki OECD w rozwiązanie kryzysu spowodowanego nieuzasadnioną agresją militarną Rosji na Ukrainę.

 

Doceniamy gotowość OECD, jako najbardziej uznanej organizacji ekonomicznej na świecie z jej potencjałem i unikalnym doświadczeniem , do udziału w przyszłym procesie odbudowy Ukrainy. Bardzo ważne jest, aby Ukraina miała nadzieję na lepszą przyszłość po wojnie – zaznaczyła.

 

Polska koncentruje wysiłki głównie na rozwiązywaniu bieżących i pilnych wyzwań związanych z rosyjską agresją. W tym kontekście mówiła m.in. o aktywnym wsparciu sektora energetycznego w zaopatrywaniu Ukrainy w surowce i synchronizacji systemów elektroenergetycznych Ukrainy i Mołdawii z siecią elektroenergetyczną Europy kontynentalnej. Te działania to znak europejskiej solidarności z Ukrainą — dodała minister.

 

Od wielu lat pracujemy nad zwiększeniem naszej niezależności energetycznej, więc jesteśmy przygotowani na sytuację, jaka miała miejsce w zeszłym tygodniu, kiedy Rosja zerwała kontrakt na dostawy gazu i zawiesiła dostawy gazociągiem jamalskim. Ten kraj wielokrotnie używał gazu jako broni – powiedziała.

 

Polski rząd jeszcze przed agresją na Ukrainę podjął działania, które miały doprowadzić do tego, aby do końca tego roku w pełni uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu, ograniczając tym samym jego wpływ na polską gospodarkę. Dywersyfikacja źródeł dostaw gazu ziemnego, w szczególności poprzez terminal LNG oraz gazociąg Baltic Pipe i połączenia transgraniczne, pozwoli na dostawy gazu z innych źródeł niż rosyjskie. Dodatkowo posiadamy własne, krajowe zasoby gazu ziemnego, a poziom zapełnienia magazynów należy do najwyższych w Europie – podkreśliła.

 

Pod koniec marca, zgodnie z informacjami przekazanymi przez minister,  rząd przyjął wytyczne do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. Zaktualizowana strategia obejmie nowy czwarty filar – suwerenność energetyczną, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego, zapewniającego szybkie uniezależnienie krajowej gospodarki od importowanych paliw kopalnych z Federacji Rosyjskiej i innych krajów objętych sankcjami gospodarczymi.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz