Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Wymiana okien przed sezonem zimowym – prace termomodernizacyjne

Powoli zbliżają się mroźne miesiące, co oznacza, że nadszedł czas na wykonanie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w domu lub mieszkaniu. Jeżeli planujemy wymianę wysłużonych okien, to nie zapominajmy, o szczelnym montażu nowej stolarki.

Wymiana okien przed sezonem zimowym - prace termomodernizacyjne
Wymiana okien przed sezonem zimowym - prace termomodernizacyjne

Jedną z najczęstszych przyczyn wychłodzenia pomieszczeń w sezonie zimowym stanowią błędy popełnione podczas instalacji okien. Nieprawidłowe uszczelnienie styku stolarki ze ścianą zewnętrzną – nawet jeśli zamontowane okna charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem izolacyjności termicznej – może skutkować dużymi stratami ciepła i pogorszeniem się charakterystyki energetycznej całego budynku. Stąd zawsze należy zadbać nie tylko o jakość instalowanego wyrobu, ale również o jakość jego montażu. Rozwiązaniem, które skutecznie eliminuje problem nieszczelnego złącza okiennego, jest system ciepłego montażu stolarki budowlanej.

System SWS swoją wysoką efektywność zawdzięcza wykorzystaniu podczas instalacji okien trzech ściśle współpracujących ze sobą warstw uszczelniających. Do wypełnienia pustej przestrzeni między oknem a murem używana jest pianka poliuretanowa o doskonałych właściwościach izolacyjnych (np. Flexifoam), która stanowi warstwę środkową. Pianka poliuretanowa pełni funkcję izolatora termicznego również w montażu tradycyjnym, jednak w Soudal Window System dodatkowo zabezpieczona jest specjalnymi materiałami paroizolacyjnymi (od strony wewnętrznej i zewnętrznej), przeciwdziałającymi przenikaniu do pianki wilgoci. Zabezpieczenia te są konieczne, ponieważ zawilgocona pianka z czasem ulega degradacji, w konsekwencji czego wokół okna pojawiają się mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.

Do wykonania warstwy wewnętrznej stosowane są taśmy okienne SWS lub płynne membrany Soudatight o właściwościach paroszczelnych (chronią one piankę przed wnikaniem wilgoci gromadzącej się w pomieszczeniu), natomiast warstwę zewnętrzną stanowią taśmy lub membrany paroprzepuszczalne (zapobiegają one degradacji pianki na skutek działania m.in. wody opadowej i promieniowania UV, umożliwiając zarazem odprowadzenie pary wodnej z wnętrza złącza okiennego na zewnątrz). O ile prawidłowe przyklejenie taśm okiennych SWS zakłada specjalne przygotowanie podłoża, które powinno być maksymalnie równe i stabilne, o tyle aplikacja płynnych membran Soudatight nie wymaga tego typu przygotowań. Dlatego membrany Soudatight zalecane są w przypadku wymiany stolarki, zwłaszcza w starszych budynkach, w którym wyrównanie otworów okiennych mogłoby się okazać bardzo pracochłonnym przedsięwzięciem.

System jest rozwiązaniem całorocznym, z którego możemy skorzystać nawet jeśli nie zdążymy wymienić wysłużonej stolarki przed nastaniem zimy –  pianki poliuretanowe i taśmy okienne o specjalnej formule mogą być aplikowane również w ujemnych temperaturach.

 

Źródło: Soudal.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz