Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Wiceminister Ireneusz Zyska o roli OZE i energetyce jądrowej

Polska transformacja energetyczna oznacza realizację nakładów inwestycyjnych nie tylko w odnawialne źródła energii, ale również w stabilne źródła - w elektrownie jądrowe: wielkoskalowe i modułowe. Transformacja musi być dokonana tak, by zapewnić bezpieczeństwo i stabilność dostaw energii. Podczas Energetycznego Forum wGospodarce.pl, 20 kwietnia 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE uczestniczył w debacie o odnawialnych źródłach energii i roli energetyki jądrowej w polskim miksie energetycznym.

Wojna w Ukrainie spowodowała konieczność aktualizacji polityki energetycznej Polski, ale też i trendy związane z rozwojem cywilizacyjnym. To powoduje, że powinniśmy podjąć wyzwanie osiągnięcia czwartego filaru, który został wpisany jako cel do polityki energetycznej Polski, czyli suwerenność energetyczna. Co przez to rozumiemy? To opieranie się na własnych źródłach wytwórczych. W tej chwili są to źródła oparte o węgiel kamienny i brunatny – mówił wiceminister Ireneusz Zyska.

Poprzez zawarcie umów z partnerem amerykańskim i koreańskim będą wkrótce budowane elektrownie jądrowe. One zapewnią stabilną, tanią i zeroemisyjną energię. A to szczególnie ważne ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. W pewnym sensie zastąpią w podstawie polskie miksu energię z węgla, która dzisiaj stanowi 70 procent. W horyzoncie roku 2040 odwracamy relacje, 74 proc. energii generowanej w polskim miksie będzie – podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska.

Pełnomocnik rządu ds. OZE przedstawił plany rozwoju OZE w Polsce wynikające z aktualizacji Polityki Energetycznej Polski 2040 oraz ich udział w miksie energetycznym.

Już dzisiaj możemy powiedzieć, że rząd odniósł sukces, jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii. W ciągu ostatnich 3,5 roku potroiliśmy zainstalowaną moc OZE w Polsce. Zwiększamy cele, bo w 2025 roku moc zainstalowana OZE to 28 gigawatów. To nie jest właściwie prognoza, tylko fakt wynikający z zawartych kontraktów. Natomiast w roku 2030 chcemy osiągnąć 50 gigawatów, co jest jak najbardziej realne. Przy takim rozwoju ogromnym wyzwaniem jest modernizacja systemu energetycznego – dodał wiceminister Ireneusz Zyska.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz