Reklama
https://homecomfort.com.pl/

W Katowicach rozmawiano o oszczędzaniu ciepła

We wtorek, 31 stycznia w Katowicach odbyło się spotkanie dla zarządców nieruchomości i właścicieli nieruchomości prywatnych, na którym mogli dowiedzieć się, jak skutecznie oszczędzać ciepło i zmniejszać jego zużycie. Było to czwarte z serii wydarzeń organizowanych w różnych częściach Polski na temat termomodernizacji budynków i dofinansowania wymiany źródeł ciepła. Spotkanie było  jednym z elementów ogólnopolskiej kampanii społecznej „Liczy się ciepło” zainicjowanej przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

Spotkanie regionalne w Katowicach

Z badania zrealizowanego przez PTEZ w listopadzie 2022 r. wynika, że ponad trzy czwarte Polaków uważa, że ma wpływ na swoje rachunki za ciepło i na bieżąco kontroluje swoje wydatki na ogrzewanie, a 74 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie ciepła w miejscu zamieszkania ma sens. Taki sam odsetek ankietowanych korzystających z ciepła systemowego oraz 72 proc. niekorzystających, rozmawia ze swoimi bliskimi o sposobach oszczędzania ciepła w domu. Z kolei najczęściej wskazywana, optymalna temperatura w sypialni, salonie i domowym biurze oscyluje na poziomie 20 stopni Celsjusza. 

 

Nasza kampania jest odpowiedzią na diagnozę dotycząca stanu świadomości Polaków na temat oszczędzania ciepła i wpływu codziennych nawyków na wysokość rachunków za ogrzewanie – podkreśla Dorota Jeziorowska, dyrektor PTEZ. – Start kampanii miał miejsce w jednym z warszawskich mieszkań ogrzewanym ciepłem systemowym, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli w praktyce przeanalizować, jakich błędów należy unikać, a jakie nawyki warto pielęgnować, by  odczuć korzyści finansowe bez rezygnacji z codziennego komfortu. Kolejnym krokiem jest  rozmowa z zarządcami nieruchomości na temat efektywności energetycznej i finansowania  inwestycji, ograniczających zużycie ciepła.

W spotkaniu regionalnym w Katowicach udział wzięli eksperci Polskiego Towarzystwa  Elektrociepłowni Zawodowych, spółek działających na terenie Śląska – Tauron Ciepło i Fortum Power and Heat Polska, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Banku Ochrony Środowiska, Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Jednym z podstawowych elementów programów realizowanych przez NFOŚiGW jest poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i instytucji użyteczności publicznej. Stąd tak ważne jest informowanie na temat dostępnych źródeł finansowania w tym obszarze. Dzięki sięganiu po wsparcie z programów NFOŚiGW można przeprowadzić gruntowną termomodernizację budynków oraz np. wymienić źródło ciepła – mówi Anna Trudzik, Zastępca Dyrektora Departamentu Beneficjenta Indywidualnego w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Realizacja inwestycji w obszarze efektywności energetycznej to nie tylko korzyści finansowe, ale również troska o środowisko i czyste powietrze w Polsce. Dlatego cieszy rosnące zainteresowanie właścicieli nieruchomości, zarządców wspólnot i spółdzielni finansowaniem przedsięwzięć, które realnie wpływają na oszczędzanie ciepła, a tym samym wpisują się w politykę klimatyczną realizowaną w naszym kraju i Unii Europejskiej.

Podczas wydarzenia rozmawiano na temat sposobów kompleksowego podejścia do oszczędności ciepła w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Zaprezentowano wskazówki dotyczące tego, skąd wziąć pieniądze na termomodernizację czy wymianę źródła ciepła. Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Katowicach przedstawili korzyści z przeprowadzenia audytu energetycznego budynku i działania, jakie warto podjąć, aby poprawić efektywność ogrzewania nieruchomości. Przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska omówili kluczowe produkty, umożliwiające finansowanie projektów w obszarze efektywności energetycznej.

W spotkaniu głos zabrali eksperci spółki Tauron Ciepło dostarczającej ciepło do śląskich mieszkań. Specjaliści omówili szereg inicjatyw podejmowanych przez przedsiębiorstwa ciepłownicze, których celem jest ograniczenie zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych. 

Jako dostawca ciepła sieciowego dla blisko 800 tys. mieszkańców aglomeracji śląsko-dąbrowskiej zmieniamy technologie i strukturę paliw, aby ograniczyć koszty i redukować emisję dwutlenku węgla. Kampania społeczna „Liczy się ciepło” stanowi istotne narzędzie dla promocji ciepła sieciowego w całej Polsce – mówi Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu TAURON Ciepło. – TAURON Ciepło od kilku lat realizuje kampanie edukacyjne promujące pro-ekologiczne postawy oraz efektywne i oszczędne korzystanie z ciepła sieciowego, jak na przykład multimedialna kampania  #Ciepłoinatemat skierowana do mieszkańców aglomeracji śląsko-dąbrowskiej oraz kampania #Weź nie smoguj #Weź oddychaj dedykowana dzieciom i młodzieży szkolnej. Chcemy, aby ciepło sieciowe było kojarzone z bezpieczeństwem, wygodą użytkowania i komfortem cieplnym –  dodaje Marcin Staniszewski.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu skierowano do właścicieli nieruchomości, zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa śląskiego, odpowiadających za zarządzanie obiektami publicznymi. 

Mądre gospodarowanie energią powinno stać się naszym codziennym nawykiem. Szczególnie powinny nas do tego motywować dzisiejsze ceny ciepła i paliw. Każdy z nas może zadbać o racjonalne wykorzystywanie ciepła i tym samym mieć wpływ na wysokość swoich rachunków. W oszczędzaniu mogą nam również pomóc administratorzy budynków. Na rynku są dostępne różnorodne narzędzia cyfrowe pomagające zarządzać ciepłem. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja Fortum Optimum, która wspiera utrzymanie komfortu cieplnego każdego mieszkańca budynku przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii – mówi Andrzej Starzyński, Kierownik Elektrociepłowni Fortum w Zabrzu.  – W długim terminie ważne są zmiany w systemach ciepłowniczych. Ich celem powinno być zapewnienie dostępności ciepła zarówno pod względem cenowym jak i bezpieczeństwa dostaw. W Fortum rozwijamy projekty, które mają zapewnić komfort cieplny w przystępnej cenie i przy wykorzystaniu lokalnie dostępnych zasobów. W województwie śląskim posiadamy dwie elektrociepłownie – w Częstochowie i Zabrzu – które do 2030 r. czeka całkowita rezygnacja z paliw kopalnych.

W ramach kampanii “Liczy się ciepło” zarządcy nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mogą korzystać z materiałów przygotowanych dla mieszkańców z poradami na temat oszczędzania ciepła i utrzymywania komfortu cieplnego w domu.

Spotkanie w Katowicach było ostatnim z całej serii podobnych wydarzeń. Podobne wydarzenia zorganizowano wcześniej w Białymstoku, Krakowie i Wrocławiu.

Spotkanie dotyczące oszczędzania ciepła i tematy efektywności energetycznej zorganizowane zostało przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Bankiem Ochrony Środowiska oraz spółkami: Tauron Ciepło i Fortum Power and Heat Polska.

Źródło: liczysiecieplo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz