.
Reklama
https://powermeetings.eu/
.

URE prowadzi kontrolę publicznej sprzedaży energii w 2021 roku

Do 31.03.2022 wytwórcy powinni złożyć sprawozdania z wykonania obowiązku publicznej sprzedaży energii za ubiegły rok.

URE prowadzi kontrolę publicznej sprzedaży energii w 2021 roku [źródło: www.ure.gov.pl]
URE prowadzi kontrolę publicznej sprzedaży energii w 2021 roku [źródło: www.ure.gov.pl]

Co roku Prezes URE weryfikuje, czy przedsiębiorcy wywiązali się z obowiązku wykonania obliga giełdowego. Obowiązek ten polega na publicznej sprzedaży energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) przez przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej i sprzedażą tej energii. Obligo giełdowe zostało wprowadzone 2010 r. przede wszystkim po to, by umożliwić obiektywne określenie ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym. Obligo sprzyja również poprawie płynności obrotu na rynku giełdowym — informuje URE.

Reklama
oknonet.pl

Do tegorocznej szczegółowej kontroli, regulator wybrał grupę prawie trzydziestu wytwórców, których łączna produkcja energii elektrycznej brutto stanowi reprezentatywną część, bo w sumie ponad 80 proc. krajowej produkcji energii brutto w 2021 r.

Informacje dotyczące zakresu i treści sprawozdań, a także lista wyznaczonych do kontroli przedsiębiorstw, dostępne są na stronach URE.

Wyniki ostatniej kontroli regulatora dotyczącej wykonania obliga za 2019 rok pokazują, że obowiązujące od 2019 roku stuprocentowe obligo w rzeczywistości dotyczy jedynie ok. 46 proc. energii elektrycznej wytworzonej przez przedsiębiorstwa objęte badaniem URE, co stanowi z kolei ok. 36 proc. energii wyprodukowanej w kraju — informuje URE.

 

źródło: www.ure.gov.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz