Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Spotkanie ws. wsparcia infrastruktury energetycznej Ukrainy

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wzięła udział w rozmowach z unijnym komisarzem ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarcziczem. Spotkaniu, które odbyło się 26 stycznia 2023 r. w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie, przewodniczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Spotkanie ws. wsparcia infrastruktury energetycznej Ukrainy
Spotkanie ws. wsparcia infrastruktury energetycznej Ukrainy [źródło: www.gov.pl]

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśliła, że Polska rozpoczęła przekazywanie elementów infrastruktury tuż po rozpoczęciu bombardowań infrastruktury energetycznej Ukrainy przez wojska rosyjskie.

Darowizny pochodziły z magazynów polskich spółek dystrybucyjnych– powiedziała.

Operator Systemu Przesyłowego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A, współpracuje z partnerami z Ukrainy przy renowacji i dostosowaniu połączenia energetycznego Chmielnicka-Rzeszów, które pozwoli na wsparcie strony ukraińskiej w stabilizacji systemu energetycznego, a w przyszłości na jej pełną synchronizację z europejskim systemem energetycznym– dodała.

Jak poinformowała wiceszefowa resortu klimatu i środowiska, przekazany Ukrainie sprzęt to m.in.: autotransformator wysokiego napięcia, kable wysokich napięć, izolatory, przekładniki.

To ponad 140 priorytetowych pozycji z listy strony ukraińskiej. Pomoc ta przekłada się na ok. 100 wagonów kolejowych– zaznaczyła.

Komisarz Unii Europejskiej ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz podkreślił natomiast, że Unia Europejska do tej pory wysłała na Ukrainę 80 tys. ton pomocy humanitarnej, z czego 80 proc. przeszło przez terytorium Polski. Zwrócił również uwagę, że nasz kraj odegrał kluczową rolę w tym procesie.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz