.
Reklama
https://ecoflow.com
.

Partnerstwo z Norwegią w zakresie dostaw i wydobycia ropy i gazu

Główne tematy rozmowy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem Królestwa Norwegii Andersem Eide to dwustronna współpraca energetyczna oraz fundusze norweskie i EOG to główne tematy rozmowy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem Królestwa Norwegii Andersem Eide. Spotkanie odbyło się 6 maja 2022 r. w Warszawie.

Partnerstwo z Norwegią w zakresie dostaw i wydobycia ropy i gazu [źródło: www.gov.pl]
Partnerstwo z Norwegią w zakresie dostaw i wydobycia ropy i gazu [źródło: www.gov.pl]

Norwegia jest jednym z kluczowych partnerów Polski, a polsko-norweskie relacje są bardzo dobre. Obszarami wspólnego zainteresowania są w szczególności odnawialne źródła energii oraz Fundusze Norweskie i Fundusze EOG. Najważniejszym obecnie wspólnie realizowanym projektem jest gazociąg Baltic Pipe — zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Reklama
oknonet.pl

Wyraziła ona również duże zadowolenie ze współpracy pomiędzy Polską a Norwegią, szczególnie w dziedzinie energetyki i klimatu. Podkreśliła, że Norwegia wnosi istotny wkład w osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej i kompleksową modernizację naszego systemu energetycznego.

Polska docenia partnerstwo z Norwegią w zakresie dostaw i wydobycia ropy i gazu. Norwegia jest stabilnym i wiarygodnym partnerem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także szerszego regionu środkowoeuropejskiego. Może to napędzać transformację energetyczną oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i śladu węglowego europejskich gospodarek – dodała minister.

 

Gazociąg Baltic Pipe jest najlepszym dowodem ogromnego znaczenia silnych polsko-norweskich relacji w energetyce.Derusyfikacja polskiego sektora gazowego ma dla nas fundamentalne znaczenie. Postrzegamy Norweski Szelf Kontynentalny wraz z LNG jako kręgosłup bezpieczeństwa dostaw gazu w Polsce. Od początku przyszłego roku Norwegia stanie się wiodącym dostawcą gazu ziemnego do naszego kraju – powiedziała.

W tej współpracy zaznaczono podczas spotkania również rolę morskiej energetyki wiatrowej dla polskiej transformacji energetycznej. W tym kontekście szczególne znaczenie mają zaplanowane inwestycje w tym z udział podmiotów zagranicznych, które mają duże doświadczenie w tym obszarze.

 

Potencjał energetyczny polskich obszarów morskich uznawany jest za jeden z największych w regionie. Planujemy, że w 2030 r. morskie farmy wiatrowe będą odpowiadały łącznie za 13% energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce, a w 2040 r. za 19% – wyjaśniła.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz