Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com
Schneider Electric

Schneider Electric, Capgemini i Qualcomm wprowadzają rozwiązanie automatyki przemysłowej obsługujące technologię 5G

Schneider Electric, Capgemini i Qualcomm wprowadzają rozwiązanie automatyki przemysłowej obsługujące technologię 5G. Firmy zaadaptowały innowacyjne, kompleksowe rozwiązanie 5G Private Network, które ma potencjał do transformacji systemów automatyki przemysłowej. Ten wysoce zaawansowany system łączności wirtualnej może być wdrożony w różnych obiektach przemysłowych i logistycznych.

Schneider Electric, Capgemini i Qualcomm wprowadzają rozwiązanie automatyki przemysłowej obsługujące technologię 5G

Schneider Electric, Capgemini oraz Qualcomm Technologies, Inc. ogłosiły podczas targów MWC Barcelona 2023 współpracę w zakresie zautomatyzowanego rozwiązania do podnoszenia ciężarów wykorzystującego sieć 5G. Firmy połączyły siły w celu zaprojektowania i instalacji narzędzia w laboratorium wyciągowym Schneider Electric w Grenoble we Francji. Zastępując połączenia przewodowe bezprzewodowymi i ujednolicając istniejące połączenia bezprzewodowe w ramach systemu automatyki przemysłowej firmy Schneider Electric, rozwiązanie 5G Private Network pokazuje, w jaki sposób uprościć i zoptymalizować wdrażanie technologii cyfrowych na dużą skalę w obiektach przemysłowych – od hut po porty.

Od lotnictwa, motoryzacji i innych branż transportowych po produkcję stali – zastosowania dźwigowe odgrywają kluczową rolę w łańcuchach dostaw oraz procesach produkcyjnych, gdzie ciężkie materiały i towary muszą być transportowane na setki metrów. Żurawie przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach przemysłowych, na przykład w ekstremalnych temperaturach i na duże odległości.

Cyfrowa transformacja pomaga klientom Schneider Electric w zwiększeniu efektywności działań w zakresie produktywności, wydajności i zrównoważonego rozwoju, ale żadna firma nie jest w stanie tego dokonać samodzielnie – komentuje Marc Lafont, Vice President, Innovation and Upstream Marketing w Schneider Electric. – Schneider Electric od zawsze stawia na współpracę i innowacje, które ją rozwijają. Nowe przełomowe rozwiązanie end-to-end do podnoszenia, wykorzystujące zalety sieci 5G, podczas pilotażu w realizacjach użytkowników końcowych udowodniło, że jest doskonałym przykładem potęgi wspólnej pracy. W perspektywie krótkoterminowej uwzględnimy więcej przemysłowych możliwości użycia 5G w różnych zastosowaniach związanych z automatyzacją hybrydową i automatyzacją procesów. Ponadto będziemy eksperymentować z głębszą integracją technologii 5G w naszych urządzeniach do automatyzacji.

Bezprzewodowe, zautomatyzowane podnoszenie

Zautomatyzowane systemy podnoszenia zwiększają produktywność, bezpieczeństwo i wydajność operacyjną, ale wymagają szybkich czasów reakcji, wysokiej precyzji i niezawodności, dostępności 24/7 oraz ręcznych i autonomicznych możliwości sterowania. Ponadto kilka systemów musi działać w tej samej sieci z kamerami wideo do monitorowania i obsługi zdalnej oraz sterownikami PLC (ang. Programmable Logic Controllers) do różnych funkcji obsługi, w tym automatyki, zdalnego sterowania i bezpieczeństwa. Niski poziom opóźnień sieci 5G pozwala systemowi zastąpić kable światłowodowe w operacjach zdalnego sterowania, odpowiadając na potrzebę uproszczenia złożoności sieci, zmniejszenia liczby przewodów i zapewnienia długoterminowej niezawodnej łączności.

Współpraca ze Schneider Electric pokazuje wyjątkową zdolność Capgemini do współdziałania z klientami w celu wykorzystania technologii do wprowadzania innowacji i tworzenia nowych zastosowań dla branży. Kompleksowe rozwiązanie 5G dostosowane do systemu dźwigowego Schneider Electric jest dobrym przykładem wartości dodanej 5G do komunikacji przemysłowej i ilustruje jego potencjał do przekształcenia segmentu przemysłu. Zaawansowana łączność, 5G i technologie przetwarzania brzegowego znacząco umożliwiają i przyspieszają rozwój w kierunku gospodarki cyfrowej i innowacyjności. Umożliwiają przemysłowym klientom przeprojektowanie systemów i procesów oraz uczynienie ich bardziej wydajnymi, elastycznymi i inteligentnymi – mówi Fotis Karonis, Group Leader of 5G and Edge Computing w Capgemini.

Możliwości wykorzystania 5G do rozwoju łączności korporacyjnej są ogromne, dlatego inwestujemy w ten rosnący ekosystem, dostarczając prywatnym sieciom 5G praktyczne innowacje. Nasze najnowsze technologie przyspieszają osiągnięcie licznych korzyści, jakie nowoczesne prywatne sieci 5G oferują partnerom takim jak Schneider Electric i Capgemini. Oferując wstępnie zintegrowane rozwiązanie, umożliwiające wybór wielu dostawców wraz z technologią automatyzacji i zarządzania Open RAN w celu usprawnienia wdrażania, zarządzania i dostosowywania sieci prywatnych, pomagamy zmniejszyć złożoność i skrócić czas wprowadzania na rynek na całym świecie  – dodaje Enrico Salvatori, Senior Vice President w Qualcomm Europe oraz President w Qualcomm EMEA

Capgemini ściśle współpracowała ze Schneider Electric, aby zaprojektować zoptymalizowane, kompleksowe rozwiązanie 5G i zidentyfikować wyniki biznesowe na przykładzie przemysłowego zastosowania technologii w Schneider Electric. Zapewniła również wsparcie integracji systemów w oparciu o najnowsze innowacje Qualcomm Technologies i pomogła Schneider Electric w integracji sieci 5G z ich sprzętem, aby opisać i zoptymalizować system. Doświadczenie Schneider Electric w automatyce przemysłowej w połączeniu z doświadczeniem Qualcomm Technologies w zakresie technologii bezprzewodowych, innowacji obliczeniowych i sztucznej inteligencji, uzupełnione o praktyczne doświadczenie Capgemini we wdrażaniu sieci i integracji systemów, łączą się, aby poprawić wydajność przy jednoczesnym wyeliminowaniu zawiłości. Dzięki temu skraca się czas wprowadzania produktów na rynek oraz rosną wskaźniki KPI klientów korzystających z automatycznych podnośników.

Poza podstawowymi funkcjami przemysłowymi zautomatyzowany system podnoszenia Private 5G może być także wykorzystywany inaczej, np. w przypadku obsługiwanych przez XR (eXtended Reality) operatorów czy urządzeń do noszenia.

Źródło: se.com

Schneider Electric
Anna Dąbkowska
ul. Konstruktorska 12
02-673 Warszawa
[email protected]
www.se.com/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz