
Adaptacja do zmian klimatu, bezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców to stojące dziś przed miastami wyzwania klimatyczne i ekologiczne. W tym celu konieczne jest odbetonowanie i zazielenienie miast.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska koordynuje wdrażanie przedstawionej w dokumencie Polski Ład inicjatywy Koniec z betonem w centrach miast. Jej celem jest przed wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast, nasadzeń drzew, krzewów oraz tworzenia mikroparków, zielonych ścian i dachów oraz rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury – powiedział podczas spotkania wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
W swoim wystąpieniu wiceminister klimatu i środowiska nawiązał też do powiązanej z projektem Eko-Miasto inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Miasto z klimatem”. W jej ramach w 2021 r. przeprowadzona została analiza proklimatycznych działań podejmowanych przez miasta.
W wyniku przeprowadzonej ewaluacji postępów i potencjału miast w zakresie wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej 5 miast otrzymało tytuł Miasta z Klimatem. Są to: Ustka, Krynica-Zdrój, Wyszków, Knurów i Siechnice – mówił o projekcie „Miasto z klimatem” wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
“Miasto z klimatem” to także konkretne wsparcie dla samorządów. Reprezentanci 15 miast – liderów zostali zaproszeni do współpracy doradczej realizowanej przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Efektem prowadzonych działań będzie opracowanie planów proklimatycznej transformacji miast, w tym propozycji projektów, które będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków krajowych i unijnych.
Źródło: gov.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.