Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Rozpakowujemy REPowerEU: systemowa zmiana odpowiedzią na kryzys energetyczny

W ramach projektu Rozpakowujemy REPowerEU Instytut Reform we współpracy z PORT PC przygotował sześć przewodników przybliżających najważniejsze zmiany, jakie przynosi plan Unii Europejskiej na rzecz szybszego odejścia od rosyjskich paliw kopalnych – REPowerEU. Publikacje omówiły obszary reform w dwóch najważniejszych sektorach: budynkowym oraz odnawialnych źródeł energii (OZE).

Rozpakowujemy REPowerEU: systemowa zmiana odpowiedzią na kryzys energetyczny
Rozpakowujemy REPowerEU: systemowa zmiana odpowiedzią na kryzys energetyczny

Zwieńczeniem projektu jest niniejszy raport podsumowujący, wskazujący podstawowe założenia REPowerEU, jego kluczowe filary, stan wdrażania po roku od ogłoszenia oraz zbiorcze rekomendacje dla Polski i całej Unii Europejskiej.

Reformy zawarte w pakiecie REPowerEU można podzielić na dwa najważniejsze obszary: modernizacja energetyczna budynków oraz przyspieszenie rozwoju OZE. W pierwszym obszarze działania UE skupiają się w szczególności na inwestycjach w poprawę efektywności energetycznej w budynkach oraz na stopniowym uniezależnieniu ich od paliw kopalnych. Są to zmiany kapitałochłonne, ale możliwe do zrealizowania przy pomocy dodatkowych środków unijnych, np. z KPO oraz ze Społecznego Funduszu Klimatycznego.

W obszarze OZE założenia REPowerEU opierają się przede wszystkim na znacznym przyspieszeniu rozwoju zielonych technologii. Ma mieć to miejsce przede wszystkim poprzez uproszczenie procedur i uznanie OZE za nadrzędny interes publiczny – umożliwi to jeszcze szybsze obniżenie rachunków za prąd i zapewnienie obywatelom czystej energii z pewnego źródła.

Zapraszamy do zapoznania się poniżej z publikacją podsumowującą oraz ze wszystkimi publikacjami w ramach projektu, dostępnymi na stronie  portpc.pl

Źródło: portpc.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz