Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Qair zabezpieczył finansowanie dla 130 MW projektów fotowoltaicznych sprzedawanych w ramach umów cPPA

Niezależny producent energii odnawialnej Qair poinformował o uzyskaniu kredytu bankowego na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 129,5 MW, w tym trzy duże farmy w Golczewie, Rokietnicy i Pakości. Umowa kredytowa została podpisana z konsorcjum Santander Bank Polska i PKO Bank Polski o wartości 335,3 mln zł (kredyt terminowy).

Qair zabezpieczył finansowanie dla 130 MW projektów fotowoltaicznych sprzedawanych w ramach umów cPPA
Qair zabezpieczył finansowanie dla 130 MW projektów fotowoltaicznych sprzedawanych w ramach umów cPPA

Umowa kredytowa dotyczy projektów, które zostały przeznaczone dla beneficjentów w ramach fizycznych i finansowych umów cPPA (corporate Power Purchase Agreement). Największym projektem w całym portfelu jest elektrownia Golczewo o mocy 80 MW. Finansowanie może podlegać dalszemu rozszerzeniu, jeśli poziom wolumenu zakontraktowanego w ramach umów cPPA wzrośnie. Projekty wejdą w fazę operacyjną w 2024 roku.

Qair realizuje strategię budowy spółki energetycznej zarządzającej aktywami produkującymi wyłącznie zieloną energię. Misją firmy jest wspieranie dużych przedsiębiorstw w dążeniu do bezpieczeństwa energetycznego poprzez długoterminowe umowy cPPA, które zapewniają dostęp do zielonej energii z miksu technologicznego dostosowanego do potrzeb klienta.

Cieszymy się z kontynuacji naszej współpracy z bankami Santander i PKO Bankiem Polskim, która umożliwi nam rozwój portfela inwestycji realizowanych z myślą o długoterminowych kontraktach sprzedaży energii cPPA. Niezmiernie doceniamy, że przedstawiciele obu banków podążają wraz z nami za zmianami na rynku handlu energią odnawialną i wspierają nasz rozwój. Oferowana przez nas energia spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem, o czym może świadczyć fakt, iż większość wolumenu z obecnie finansowanego pakietu projektów już została zakontraktowana. – mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Zgodnie z naszą strategią kontynuujemy misję związaną z realizacją celów zrównoważonego rozwoju, systematycznie zwiększając wolumen kredytów finansujących nowe zielone aktywa wytwórcze, przyczyniając się w ten sposób do wypełniania kryteriów ESG. Dlatego cieszę się, że możemy wspierać Qair Polska w kolejnych projektach fotowoltaicznych, które mają wpływ na transformację energetyczną naszego kraju – mówi Andrzej Kopyrski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw.

Cieszymy się z kontynuacji współpracy z Qair Polska w strategicznym dla nas obszarze finansowania odnawialnych źródeł energii. Santander konsekwentnie angażuje się w finansowanie kluczowych obszarów transformacji energetycznej w Polsce. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na innowacje technologiczne i zmieniające się trendy rynkowe i potrzeby gospodarki – powiedział Juan de Porras, Wiceprezes Zarządu i szef Pionu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Santander Bank Polska.

Dzięki czwartemu dużemu finansowaniu na polskim rynku, Qair pozyskał prawie 2,0 mld zł na projekty wiatrowe i fotowoltaiczne o mocy ponad 500 MW.

Źródło: qair.energy/pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz