Reklama
http://www.multitherma.com/

Program Mój Prąd może zostać przedłużony!

Dzięki Programowi Mój Prąd możliwe jest zainstalowanie własnej instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii czy systemu zarządzania energią domową z wykorzystaniem bezzwrotnego dofinansowania. Ma ono na celu zachęcenie osób fizycznych do inwestycji w odnawialne źródła energii. Aktualny nabór do czwartej edycji programu trwa do końca marca. Czy składanie wniosków po 31 marca 2023 roku również będzie możliwe? Jakie plany na ten popularny program dotacyjny ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

Program Mój Prąd może zostać przedłużony!
Program Mój Prąd może zostać przedłużony!

Mój Prąd 4.0

Mój Prąd jest jednym z najbardziej popularnych programów dotacyjnych w Polsce. Aktualnie trwa czwarta część Programu – Mój Prąd 4.0, która zakończy się 31 marca 2023 roku. Ostatnia edycja opiera się na zasadach innych niż zasady wcześniejszych edycji. Wszystko przez wprowadzenie nowego systemu rozliczeń – net billingu. Aktualne formy dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0 przedstawiają się następująco:

  •  do 7 tys. zł na jedno przedsięwzięcie dla mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  •  do 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie dla magazynu ciepła,
  •  do 16 tys. zł na jedno przedsięwzięcie dla magazynu energii,
  •  do 3 tys. zł na jedno przedsięwzięcie dla systemu zarządzania energią HEMS/EMS.

Wszystkie wyżej wymienione koszty wynoszą do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Program nie obejmuje wsparcia dla rozbudowy mocy funkcjonujących już instalacji fotowoltaicznych, a dotacja przyznawana jest dla instalacji o mocach od 2 do 10 kW. W sumie możliwe jest zdobycie aż 31 tysięcy zł. Ta kwota obowiązuje oczywiście przy inwestycji we wszystkie wymienione elementy systemu.

Jeśli inwestor jest zainteresowany wyższą dotacją, a co za tym idzie inwestycją w dodatkowe elementy, już na początku należy odpowiednio dobierać urządzenia, zwłaszcza falownik. To od falownika będą zależały możliwości instalacji fotowoltaicznej – zarówno w temacie zarządzania energią jak i jej magazynowania. Falowniki firmy Sungrow wpisują się kryteria programu Mój Prąd i pomagają realizować inwestycję zgodnie z zasadami tego rządowego dofinansowania. W kwestii magazynowania ciepła, falowniki Sungrow są w stanie sterować odbiorem energii poprzez inteligentne funkcje współpracy z grzałkami, czy pompami ciepła. W magazynach energii falownik na podstawie odczytów inteligentnego licznika o imporcie i eksporcie decyduje w jakich momentach wysterować akumulator na ładowanie czy rozładowanie, dzięki czemu maksymalizuje konsumpcję własną w budynku. Za to w systemach HEM/EMS platforma monitoringu iSolarCloud, spina powyższe funkcje, umożliwiając sterowanie zasobnikiem ciepła jak i magazynem energii z poziomu aplikacji.

Kolejna odsłona programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – organ odpowiedzialny za program Mój Prąd, pracuje nad kolejnymi zmianami programu. Jak donosi redakcja GLOBENERGIA, fundusz pracuje nad dodatkowym źródłem finansowania programu, co pomoże w kontynuacji programu. Mimo zmniejszonej popularności programu Mój Prąd 4.0 – w porównaniu z wcześniejszymi naborami – uruchomienie kolejnej edycji jest perspektywą dla przyszłych potencjalnych prosumentów, szczególnie dla tych, którzy postawią w swoich domowych ekosystemach energetycznych na zużycia maksymalnej ilości energii z własnej elektrowni fotowoltaicznej.

Rozwój fotowoltaiki jest kluczowym sposobem na tanią energię odnawialną

Programy dotacyjne takie jak Mój Prąd mają zwiększać produkcję energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Aby realizować rozwój fotowoltaiki na odpowiednim poziomie niezbędny jest dostęp do dobrej jakości urządzeń, zapewniających klientom komfort i bezpieczeństwo eksploatacji nowoczesnych systemów. Z pomocą przychodzi firma Sungrow, która na rynku działa już od ponad 25 lat. Do czerwca 2022 roku marka dostarczyła rekordową moc ponad 269 GW w falownikach fotowoltaicznych, dzięki czemu uznana została przez BloombergNEF za najbardziej bankowalną markę falowników. Stoi za tym ponad tysiąc niezależnych testów jakości i niezawodności, którym Sungrow poddaje swoje produkty. Rankingi takie pokazują wiarygodnych dostawców, z którymi współpraca jest niezawodna i bezpieczna, oraz podparta długoterminowymi gwarancjami i ubezpieczeniami. Nowoczesna gama falowników spełnia oczekiwania klientów jak i wypełnia wymagania programów dotacyjnych, takich jak właśnie Mój Prąd.

 

Źródło: pl.sungrowpower.com

Sungrow
Senatorska 2,
00-075 Warszawa
tel. +48 221530484
pl.sungrowpower.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz