.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Proces Greenpeace przeciwko PGE GiEK odroczony — będzie powrót do mediacji

18 maja 2022 r. w Sądzie Okręgowym w Łodzi miał odbyć się proces z powództwa Fundacji Greenpeace Polska przeciwko spółce PGE GiEK, w którym aktywiści domagają się całkowitego zamknięcia wszystkich elektrowni spółki w ciągu najbliższych 8 lat. Sąd Okręgowy w Łodzi odroczył jednak proces.

PGE GiEK i Proces Greenpeace przeciwko PGE GiEK odroczony — będzie powrót do mediacji
PGE GiEK i Proces Greenpeace przeciwko PGE GiEK odroczony — będzie powrót do mediacji

Taki pozew jest precedensem wg dostępnych informacji, nigdy dotąd, w żadnym innym kraju UE, Greenpeace nie zażądał zamknięcia wszystkich konwencjonalnych aktywów wytwórczych w tak krótkiej perspektywie czasowej.

Reklama
oknonet.pl

 

Wyłączenie elektrowni, które dziś pokrywają ok. 36 % krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, w tak krótkim czasie całkowicie zdestabilizowałoby polski system energetyczny, doprowadzając do przerw w dostawie energii oraz dalszego, nawet kilkukrotnego wzrostu jej cen. Tak duże i gwałtowne obniżenie mocy zainstalowanych nie pozostałoby bez wpływu na rynek energii w całej Unii Europejskiej. Pozew organizacji Greenpeace można interpretować więc nie tylko jako działanie na szkodę polskiej gospodarki i polskich obywateli oraz atak na krajową suwerenność energetyczną, ale również jako chęć zachwiania stabilnością gospodarki całej Unii Europejskiej — podsumowuje PGE.

W obecnej sytuacji, w związku z problem z dostawcami surowców energetycznych, budowanie bezpieczeństwa energetycznego wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami i kosztami.

Fundacji Greenpeace domaga się wyłączenia krajowych elektrowni zasilanych przede wszystkim polskim paliwem pochodzącym z dwóch kopalń węgla brunatnego w Bełchatowie i w Turowie oraz z krajowych kopalń węgla kamiennego.

Elektrownie te w ubiegłym roku dostarczyły energię do niemal co drugiego odbiorcy w Polsce — do gospodarstw domowych, obiektów użyteczności publicznej, firm, samorządów.

Biorąc pod uwagę zmiany w sytuacji geopolitycznej, dotyczące także bezpieczeństwa energetycznego kraju, sędzia Sylwestra Przybysz zaproponowała obu stronom ponowne podjęcie mediacji, które mogłyby doprowadzić do ugody. Mediacja taka prowadzona była już wcześniej, jednak skończyła się na jednym spotkaniu. Na początku 2021 r. pomiędzy stronami prowadzone były mediacje, których celem było podjęcie próby polubownego rozstrzygnięcia sporu. Po zaledwie jednym spotkaniu, z inicjatywy przedstawicieli Greenpeace mediacje zostały zakończone.

źródło:  pgegiek.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz