Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Prace nad rządowym projektem ustawy chroniącej odbiorców energii

Sprawdzone, skuteczne, adekwatne i sprawiedliwe – tak o rządowych rozwiązaniach przedłużających na 2024 r. ochronę odbiorców energii przed wzrostami cen, mówiła prezentując projekt w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Pierwsze czytanie projektu rozpoczęło się na posiedzeniu plenarnym 6 grudnia 2023 r.

Prace nad rządowym projektem ustawy chroniącej odbiorców energii
Prace nad rządowym projektem ustawy chroniącej odbiorców energii

Bezpieczeństwo energetyczne Polaków jest kluczowe, zwłaszcza w dobie wojny wywołanej przez Rosję w Ukrainie. Rząd skoncentrował się na zapewnieniu dyspozycyjnych mocy. Ostatnie lata to historyczny wzrost mocy i osiągnięcie 27 GW mocy w OZE. Polska stała się atrakcyjnym miejscem do inwestycji w ten sektor – mówiła minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Zwracając uwagę na różnicę z projektem poselskim podkreślała, że projekt rządowy dotyczy ochrony w całym 2024 r. i obejmuje też podmioty wrażliwe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce korzystają z ochrony przed wzrostem cen prądu, gazu i ciepła. Ochroną objęte są podmioty wrażliwe: szkoły, przedszkola i małe i średnie przedsiębiorstwa. Regulacje są sprawdzone. Są skuteczne i adekwatne – mówiła minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Z żalem mówię, że w poselskim projekcie jest ograniczenie wsparcia do końca czerwca. Rolnicy w trakcie żniw nie będą wiedzieli, jakie zapłacą rachunki. Wielodzietne rodziny nie będą wiedziały jakie rachunki zapłacą po przyjeździe z wakacji – czy będą w stanie zapłacić rachunki za energię elektryczną. Osoby z niepełnosprawnością będą się zastanawiać, ile zapłacą za wspomaganie oddechu we wrześniu, październiku, listopadzie. To jest w projekcie poselskim – ten strach. To jest do poprawy, to jest nieakceptowalne – dodała.

Pod koniec listopada rząd przyjął rozwiązania chroniące odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła w 2024 r. Rząd proponuje przedłużenie funkcjonowania mechanizmów osłonowych dla odbiorców energii. Przygotowane w projekcie ustawy rozwiązania zapewnią ochronę szerokiej grupy beneficjentów przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Wsparcie zaproponowane w ustawie obejmie gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej i innych tzw. odbiorców wrażliwych: placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie wyższe, placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką nad różnymi grupami społecznymi (jednostki pomocy społecznej, jednostki systemu oświaty), jak i mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz