Reklama
https://homecomfort.com.pl/

POWERPOL 2023 z udziałem wiceminister Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej

„Polityka energetyczna państwa wobec kryzysu surowcowego w Europie” to temat przewodni kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, który odbywa się w Warszawie 27 i 28 lutego 2023 r. W debacie inauguracyjnej 23. edycji tego wydarzenia wzięła udział wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

POWERPOL 2023 z udziałem wiceminister Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej
POWERPOL 2023 z udziałem wiceminister Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej [źródło: www.gov.pl]

Obecna sytuacja geopolityczna w kontekście odchodzenia Unii Europejskiej od paliw kopalnych, bezpieczeństwo energetyczne, skutki wojny i jej wpływ na aktualizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., potrzeby legislacyjne wynikające z transformacji rynku energii czy nowe spojrzenie na infrastrukturę krytyczną – to tylko niektóre tematy poruszone podczas debaty eksperckiej rozpoczynającej tegoroczny kongres z udziałem reprezentantów polskich i ukraińskich instytucji.

Wiceminister klimatu i środowiska podczas sesji podkreśliła, że wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny z nią związany, to de facto wojna energetyczna, która zaczęła się jeszcze przed pełnoskalową inwazją. Wskazała również, że praca nad Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. nie jest odkładana.

PEP2040 jest konieczne już w tej chwili – pracujemy nad nią intensywnie. Zaktualizowana Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. będzie zawierać nowy filar – suwerenność energetyczną. To właśnie jest w centrum naszej uwagi. Suwerenność energetyczna oraz zrównoważony, racjonalny, odpowiedzialny miks energetyczny jest kluczem do bezpieczeństwa – powiedziała wiceszefowa resortu.

Podczas debaty wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała o wprowadzonych z sukcesem w Polsce działaniach osłonowych.

Ceny maksymalne, zamrożone ceny dla gospodarstw domowych, dodatki do węgla i innych źródeł paliw – to wszystko było projektowane jako kompletny program ochrony. Musieliśmy reagować dynamicznie i nadal tak reagujemy. Nie zwalniamy tempa– dodała.

Wiceminister podczas swojego wystąpienia zaznaczyła także, że transformacja energetyczna jest swoistym wyzwaniem, a działania w tym obszarze muszą być prowadzone równolegle, zarówno jeśli chodzi m.in. o transformację na obszarach wiejskich, energetykę rozproszoną, rozwój sieci, w tym tych najwyższych napięć, czy rozwój rynku odnawialnych źródeł energii.

Ponadto wiceszefowa resortu podkreśliła, że wprowadzone w tym roku regulacje pozwoliły ochronić wiele podmiotów przed poważnymi perturbacjami finansowymi, a propozycje rozwiązań w zakresie wsparcia i ochrony odbiorców energii elektrycznej oraz gazu w przyszłości, będą zależne od dynamicznie zmieniających się realiów.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz