.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Polska jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru!

Główny tematem rozmów XIII konferencji „Gaz i Wodór w Energetyce” była rola wodoru w Polsce. Uczestniczył w niej m.in.: wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Polska jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru! [źródło: www.gov.pl]
Polska jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru! [źródło: www.gov.pl]

Celem rządu jest rozwinięcie silnych krajowych i lokalnych kompetencji w zakresie technologii wodorowych. Z tego powodu została przygotowana „Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040″. W ramach Strategii rozpoczęliśmy pracę nad „Konstytucją dla wodoru”. To pakiet legislacyjny, którego celem jest zapewnienie otoczenia regulacyjnego dla rozwoju gospodarki wodorowej oraz wprowadzenie mechanizmu wsparcia dla produkcji wodoru — poinformował pełnomocnik rządu ds. OZE.

Reklama
oknonet.pl

Cele szczegółowe Polskiej Strategii Wodorowej to:

  • Wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie;
  • Wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie;
  • Wsparcie dekarbonizacji przemysłu;
  • Produkcja wodoru w nowych instalacjach;
  • Sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru;
  • Stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

W Strategii zawarliśmy wszystkie aspekty wodorowego łańcucha wartości, włączając produkcję, transport, magazynowanie i jego wykorzystanie. Strategia przedstawia wodór koegzystujący z innymi nośnikami energii w taki sposób, aby pokryć rosnące zapotrzebowanie energii elektrycznej – mówił Ireneusz Zyska.

 

Polska jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru, a jego rola będzie wzrastała. Polskie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi obecnie około 176 TWh, a moc maksymalna jest na poziomie 25,5 GW. W 2030 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wynosiło 201,2 TWh, a zapotrzebowanie na moc wzrośnie do 30,2 GW – wskazał wiceminister.

 

Dlatego szacujemy, że odpowiednio przeprowadzone wdrożenie technologii wodorowych w polskiej energetyce wesprze efektywną współpracę funkcjonowania systemów gazowego i elektroenergetycznego w myśl koncepcji łączenia sektorów – podsumował.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz