Reklama
henkel-adhesives.com 04.05.2026

PGNiG chce zainwestować miliony w nowe start-upy z sektora energetycznego

Grupa Kapitałowa PGNiG stawia na działalność B+R i innowacje, przeznaczając na nią co roku setki milionów złotych. Już od kilku lat w ramach grupy działa InnVento – akcelerator dla start-upów pracujących nad nowymi rozwiązaniami dla sektora naftowego i energetycznego. Jest to inicjatywa uzupełniająca się z PGNiG Ventures – funduszem inwestującym po etapie akceleracji.

Związek Miast Polskich szuka rozwiązania na rosnące ceny energii [źródło: www.miasta.pl]
Związek Miast Polskich szuka rozwiązania na rosnące ceny energii [źródło: www.miasta.pl]

Technologie są odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej. Wyskalowanie rozwiązań technologicznych w branży energetycznej wymaga jednak bardzo wysokich nakładów finansowych. Koncern gazowy stawia mocny akcent na działalność badawczo-rozwojową i innowacje, przeznaczając na nie co roku setki milionów złotych. Poprzez swój fundusz inwestycyjny finansuje również innowacyjne spółki z potencjałem transformacji sektora energetycznego. Wśród najbardziej perspektywicznych obszarów są m.in. szeroko rozumiana efektywność energetyczna, technologie związane z przemysłowym internetem rzeczy oraz monitorowaniem infrastruktury energetycznej — podkreśla Małgorzata Piasecka, prezes PGNiG Ventures.

Reklama
oknonet.pl

 

Poszukujemy rozwiązań, które realnie przyczynią się do rozwoju i podniesienia konkurencyjności firm z branży energetycznej. Zależy nam na tym, aby rozwiązania, w które zainwestujemy, mogły być stosowane przez spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG, dlatego kierujemy się tym, by odpowiadały one na potrzeby organizacji. Od ponad dwóch lat funkcjonujemy w zmieniającym się dynamicznie środowisku i musimy mieć na uwadze, że potrzeby biznesowe również ewoluują. Jednocześnie dostrzegamy bardzo dynamiczny rozwój technologii, dlatego musimy być elastyczni i uwzględniać to w realizowanej strategii inwestycyjnej –  mówi Małgorzata Piasecka.

 

Mamy świadomość, że istnieje wiele innowacji, ciekawych pomysłów, produktów i usług. Dlatego jako PGNiG jesteśmy otwarci na otoczenie rynkowe i partnerstwa w działalności B+R oraz innowacjach, m.in. na współpracę ze start-upami i uczelniami. W 2021 roku zaangażowaliśmy ponad 330 mln zł w projekty badawczo-rozwojowe. Razem z naszymi partnerami rozwijamy również technologie na etapie prototypów czy instalacji pilotażowych – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes ds. rozwoju w PGNiG. – Tego typu instalację stworzyliśmy m.in. wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, gdzie z odpadów spożywczych wytwarzany jest biometan – mówi Małgorzata Piasecka.

 

W magazynowaniu, jako nośnik energii, znaczącą rolę będzie odgrywał wodór. Dlatego PGNiG od 2020 roku prowadzi Program Wodorowy, w ramach którego realizujemy np. projekty związane z wielkoskalowym magazynowaniem wodoru w kawernach solnych. Obecnie są one wykorzystywane do gromadzenia gazu ziemnego. PGNiG, będąc właścicielem ponad 20 takich kawern, chce swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystać właśnie w magazynowaniu wodoru. Uważamy, że np. lokalizacja kawern wodorowych na Pomorzu byłaby korzystna w kontekście możliwości współpracy z farmami wiatrowymi na Bałtyku – wyjaśnia wiceprezes ds. rozwoju w PGNiG.

 

Młode firmy, które oferują rozwiązania odpowiadające na aktualne potrzeby GK PGNiG, mogą podjąć z nami partnerską współpracę, zweryfikować swój produkt lub usługę, a w kolejnym etapie uzyskać finansowanie na dalszy rozwój – mówi Arkadiusz Sekściński.

 

PGNiG Ventures inwestuje w małe i średnie przedsiębiorstwa będące w fazie rozwoju lub ekspansji, które działają na rynku nie dłużej niż siedem lat. Maksymalna wysokość finansowania, którą może otrzymać spółka, to 15 mln zł w dwóch rundach inwestycyjnych (w pierwszej od 2 do 8 mln zł).

Rozwój start-upów i wpływ innowacji na sektor energetyczny oraz najważniejsze technologie, które będą zmieniać tę branżę w perspektywie nadchodzących 10 lat, były głównymi tematami spotkania „Energia Przyszłości”, zorganizowanego przez PGNiG oraz PGNiG Ventures w ubiegłym tygodniu. Obok debat eksperckich młode, innowacyjne firmy rozwijające takie technologie miały okazję do networkingu i spotkań z ekspertami branżowymi oraz spółkami portfelowymi funduszu.

 

Zależało nam, aby pokazać, jakie możliwości rozwoju daje młodym start-upom technologicznym Grupa PGNiG, a ekspertom – na jakie korzyści mogą liczyć, współpracując z tymi firmami i korzystając z opracowanych przez nie rozwiązań. Podejmując takie działania, dążymy do tego, aby spółki, w które zainwestujemy, mogły liczyć na programy pilotażowe, a w przyszłości może nawet na pełne wdrożenia w spółkach Grupy Kapitałowej PGNiG – mówi prezes PGNiG Ventures.

źródło: biznes.newseria.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz