Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Konferencja Areopag Energetyki Odnawialnej

Możliwości mocy przyłączeniowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne tematy rozmów podczas konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej. W panelu „Bieżące bariery dla generacji z odnawialnych źródeł energii”, który odbył się 21 grudnia 2022 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Konferencja Areopag Energetyki Odnawialnej
Konferencja Areopag Energetyki Odnawialnej [źródło: www.gov.pl]

Jak podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska, resort klimatu i środowiska stale pracuje nad rozwojem odnawialnych źródeł energii, w tym zwiększenia mocy przyłączeniowych.

Pozostajemy w kontakcie z przedstawicielami branży dystrybucyjnej i operatorem sieci przesyłowej dla wypracowania optymalnych rozwiązań pod kątem bezpieczeństwa pracy krajowego systemu energetycznego i rozwoju odnawialnych źródeł energii– powiedział wiceminister.

Cable pooling dzięki optymalizacji wykorzystania istniejących mocy przyłączeniowych, może ograniczyć bariery przyłączeniowe do sieci elektroenergetycznych– dodał.

Wiceminister wskazał także, że sektor biogazu i biometanu będzie się systematycznie rozwijał. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad rozwiązaniami, które zapewnią warunki do dalszego, dynamicznego i zrównoważonego rozwoju OZE w Polsce.

Będziemy wspierać rozwój biogazowni i biometanowni oraz przemysłu produkującego na potrzeby tego sektora. Posiadamy ogromny potencjał w tym zakresie, który doceniła także Komisja Europejska korzystając z polskich rozwiązań w zakresie partnerstwa biometanowego– mówił.

W trakcie konferencji wiceminister odniósł się także do pytań dotyczących tzw. „ustawy 10H”.

Projekt ustawy 10H znajduje się obecnie w Sejmie. Chcemy wypracować najlepsze rozwiązania, dlatego wprowadziliśmy poprawkę, aby część energii pochodząca z wiatraków była przekazywana mieszkańcom w formie prosumenta wirtualnego– powiedział.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz