Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Nowy etap w rozwoju Polenergii. Grupa wchodzi do Rumunii

Polenergia wchodzi na rynek rumuński. Największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding. Zakłada ona nabycie 60% udziałów w spółce, która rozwija jedną z największych farm wiatrowych w tej części Europy. Projekt o łącznej mocy do 685,6 MW posiada techniczne warunki przyłączenia do sieci. Rumunia to druga największa gospodarka w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na Starym Kontynencie. Rumuński rynek energetyczny jest z kolei trzecim największym rynkiem w regionie CEE.

Nowy etap w rozwoju Polenergii. Grupa wchodzi do Rumunii
Nowy etap w rozwoju Polenergii. Grupa wchodzi do Rumunii [Źródło: www.polenergia.pl]

To całkowicie nowy etap w rozwoju Polenergii i kolejny wielki krok w realizacji naszej strategii bardzo dynamicznego wzrostu. Z jednej strony stale i bardzo szybko poszerzamy portfolio produktów i usług. Z drugiej dziś już nie tylko produkujemy energię, ale zaczęliśmy ją także dostarczać do klienta końcowego. Teraz czas na trzeci kierunek – wyjście poza Polskę – tłumaczy Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.

Efektem umowy pomiędzy Polenergią i Naxxar Renewable Energy Management Holding jest warunkowy zakup 60% udziałów w spółce Naxxar Wind Farm Four Srl (w skrócie NWF 4). NWF 4 posiada udziały w siedmiu spółkach celowych, które wspólnie rozwijają projekt o nazwie N4, posiadający techniczne warunki przyłączenia do sieci.

Jedna ze spółek naszej Grupy prowadzi obrót energią elektryczną w regionie CEE. Inna niedawno rozpoczęła sprzedaż energetyki rozproszonej w Czechach. Dziś rozpoczynamy ekspansję w Rumunii, znacznie rozszerzając skalę naszego działania. Zaangażowanie Polenergii w budowę farm wiatrowych nad Morzem Czarnym to kolejne, ważne wsparcie dla procesu dekarbonizacji Europy. Otwieramy się na nowe rynki, a zarazem zmierzamy do skokowego zwiększenia mocy wytwórczych z naszych odnawialnych źródeł – ocenia dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

N4 zakłada budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy do 685,6 MW, zlokalizowanej w położonym nad Morzem Czarnym okręgu Tulcza, w regionie Dobrudży. To jeden z najbardziej wietrznych obszarów w Rumunii, ze średnią prędkością wiatru przekraczającą 8 metrów na sekundę.

 

Zrzut ekranu 2023 10 05 130014

 

Umowa przewiduje prawo nabycia przez Polenergię pozostałych 40% udziałów w Spółce w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku.

W Naxxar Renewable Energy nie możemy się doczekać współpracy z Polenergią przy tym przełomowym projekcie. Rumunia jest bardzo obiecującym rynkiem. Gratulujemy Polenergii postawienia tak ważnego kroku w jej międzynarodowej ekspansji – mówi Gerhard Kaiser, CEO Naxxar Renewable Energy.

Zakup udziałów w spółce NWF 4 wpisuje się w Strategię Polenergii na lata 2020-2024. Spółka NWF 4 ma stanowić platformę do dalszego rozwoju działalności i aktywów Grupy w Rumunii.

Wejście do Rumunii to możliwość podwojenia mocy z wiatru i słońca, którymi dziś dysponujemy. Dzięki tej umowie Polenergia zajmie miejsce jednego z liderów energetyki odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. A to oznacza, że marzenie mojego Taty o międzynarodowym holdingu energetycznym zbudowanym w Polsce właśnie staje się rzeczywistością – mówi Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.

Źródło: polenergia.pl

Polenergia Fotowoltaika
Plac Ireneusza Gugulskiego 1
02-661 Warszawa
Tel. 799-399-888
www.polenergia.pl
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz