Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Naukowcy z AGH testują wynalazek służący walce ze smogiem

Naukowcy z wydziału Energetyki i Paliw AGH opracowali innowacyjną metodę zmniejszania stężenia pyłów zawieszonych w atmosferze przy użyciu generatora fali uderzeniowej.

Naukowcy z AGH testują wynalazek służący walce ze smogiem [źródło: www.agh.edu.pl]
Naukowcy z AGH testują wynalazek służący walce ze smogiem [źródło: www.agh.edu.pl]

Wynalazek opiera się na tworzeniu cyklu fal uderzeniowych, powstających w wyniku eksplozji mieszaniny gazów palnych i powietrza. Skutkiem oddziaływania fal uderzeniowych jest zniszczenie struktury warstwy inwersji temperatury atmosfery, co umożliwia powstawanie pionowych ruchów atmosfery, prowadzących do zmniejszenia stężenia zanieczyszczeń powietrza – o czym informuje AGH.

Generator fal uderzeniowych jest mobilny i można go dowolnie przemieszczać. Ponadto elementami składowymi technologii są mobilny system monitoringu zanieczyszczeń, w tym system detekcji skażeń, zamontowany na dronach, oraz algorytm działania określający liczbę i siłę generowanych fal uderzeniowych.

W dniu 12.01. 2022 w godzinach 17:00 – 19:00 generator fali uderzeniowej testowo został uruchomiony przez pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uruchomieniu generatora towarzyszył również Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty oraz pracownicy Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej i Dyrektor zakładu “Mebloform”.

Pierwsze próby z wykorzystaniem generatora miały za zadanie badanie za pomocą drona jakość powietrza. Badano również jakość powietrza w najbliższym otoczeniu za pomocą mierników jakości firmy Airly. Otrzymane wyniki badań w najbliższym czasie zostaną poddane dokładnym badaniom.

Projekt jest realizowany we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, a Gmina Kalwaria Zebrzydowska przystąpiła do realizacji projektu „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”.

Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem, lecz zdaniem naukowców AGH urządzenie sprawdzi się też w walce ze smogiem. Podobne badania zostały przeprowadzone także w Skawinie.

Uruchomienie generatora planowane będzie w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Będzie jednak to się wiązało wystąpieniem hałasu, za co pragniemy przeprosić.

Problem związany z zanieczyszczeniem powietrza i występowaniem smogu na terenie gminy dostrzega burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, dlatego też otwarty jest na innowacyjne projekty, które mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza.

 

źródło:  www.agh.edu.pl  , samorzad.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz