.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

Międzynarodowa konferencja dot. finansowania projektów jądrowych

„Polska nigdy nie była tak zaawansowana w projektach jądrowych jak teraz” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji nt. finansowania jądrowego zorganizowanej przez Agencję Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (NEA OECD), Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Rozwoju Energetyki Jądrowej (IFNEC) oraz resort klimatu i środowiska. Spotkanie odbyło się 8 grudnia 2022 r. w Warszawie.

Międzynarodowa konferencja dot. finansowania projektów jądrowych
Międzynarodowa konferencja dot. finansowania projektów jądrowych [źródło: www.gov.pl]

Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz. Jesteśmy z tego dumni. Mamy technologię, a obecnie jesteśmy przed uzyskaniem ważnych pozwoleń. Mam nadzieję, że to nastąpi wkrótce – dodała minister Anna Moskwa, otwierając konferencję.

Reklama
oknonet.pl

Bez nowoczesnego, innowacyjnego finansowania bardzo trudno jest rozwijać i rozmieszczać nowe moce jądrowe wymagane dla bezpieczeństwa energetycznego, łagodzenia zmian klimatu i rozwoju gospodarczego. Dlatego dwa lata temu, Polska wspólnie z NEA OECD i IFNEC postanowiły uruchomić inicjatywę dotyczącą finansowania projektów jądrowych– wyjaśniła.

Jak podkreśliła minister Anna Moskwa kluczowe jest znalezienie takich instytucji i partnerów, by zbudować model współpracy na lata.

To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania– zaznaczyła.

W spotkaniu wziął udział również wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, który uczestniczył w panelu na temat ram politycznych, umożliwiających inwestycje w nowe obiekty jądrowe w Europie.

Zdaniem wiceministra, jeśli energetyka jądrowa ma spełniać swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw i dekarbonizacji, konieczne są inwestycje na dużą skalę- zarówno budowy nowych mocy wytwórczych, jak i wydłużenia okresu eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych- tylko po to, aby zachować obecny udział energetyki jądrowej w miksie energetycznym.

Niedawne włączenie niektórych działań związanych z energetyką jądrową do europejskiej taksonomii zrównoważonego finansowania jest zdecydowanie krokiem we właściwym kierunku w zaspokajaniu potrzeb sektora– dodał wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas panelu.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na marginesie konferencji spotkali się również z dyrektorem generalnym OECD NEA, Williamem D. Magwoodem. Rozmowy dotyczyły innowacyjnego finansowania energetyki jądrowej, a także współpracy Polski z Agencją.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz