.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

Luksusowe statki wycieczkowe w Europie emitują tyle samo toksycznej siarki, co 1 miliard samochodów – badanie

Zanieczyszczenie statków wycieczkowych wokół portów wyższe niż przed pandemią, ale zanieczyszczenie powietrza ze statków wycieczkowych spadło o 80% w Wenecji po wprowadzeniu przez miasto zakazu dla dużych statków

Luksusowe statki wycieczkowe w Europie emitują tyle samo toksycznej siarki, co 1 miliard samochodów - badanie
Luksusowe statki wycieczkowe w Europie emitują tyle samo toksycznej siarki, co 1 miliard samochodów - badanie [źródło: www.transportenvironment.org]

Toksyczne zanieczyszczenia powietrza ze statków wycieczkowych wokół portów są wyższe niż przed pandemią, przez co europejskie miasta portowe duszą się w zanieczyszczeniu powietrza, wynika z nowego badania dotyczącego transportu i środowiska. Pomimo wprowadzenia w 2020 r. limitu siarki przez organ żeglugowy ONZ, w ubiegłym roku 218 europejskich statków wycieczkowych wyemitowało tyle samo tlenków siarki (SOx), co 1 miliard samochodów. Jednak w porcie w Wenecji zanieczyszczenie powietrza ze statków wycieczkowych spadło o 80% po wprowadzeniu przez miasto zakazu dla dużych statków wycieczkowych. To pokazuje, że można walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, mówi T&E, który wzywa do większej elektryfikacji portów w celu ratowania życia.

Reklama
oknonet.pl

Pandemia zapewniła trochę wytchnienia miastom portowym, ale teraz to już naprawdę koniec. Rejsy powróciły, a popularne miejsca turystyczne, takie jak Barcelona i Ateny, ponownie dławią się toksycznym zanieczyszczeniem powietrza ze statków wycieczkowych. Wenecja pokazała, że ​​walka z zanieczyszczeniem ze statków wycieczkowych jest możliwa, ale zakazy nie są jedynym sposobem. Porty mogą znacznie zmniejszyć poziom zanieczyszczeń, zmuszając statki do podłączania prądu w porcie zamiast uruchamiania silników oraz wspierając przyjęcie paliw o zerowej emisji. – powiedziała Constance Dijkstra, działaczka ds. żeglugi w T&E.

W porównaniu z 2019 r. liczba statków wycieczkowych, czas spędzony przez nie w portach i zużycie paliwa wzrosły o około jedną czwartą (23%-24%). Spowodowało to wzrost emisji SOx o 9%, emisji NOx o 18% i emisji PM2,5 o 25% – trzech toksycznych zanieczyszczeń powietrza.

Barcelona była w zeszłym roku najbardziej zanieczyszczonym portem w Europie, następnie Civitavecchia, port przybrzeżny na północny zachód od Rzymu i ateński port w Pireusie. W Barcelonie statki wycieczkowe emitowały prawie trzy razy więcej SOx niż wszystkie samochody w mieście. Limity emisji SOx dla samochodów w Europie są 100 razy bardziej rygorystyczne niż dla statków.

unnamed

 

Z drugiej strony Wenecja znacznie się poprawiła. Najbardziej zanieczyszczony port w 2019 r. spadł na 41. miejsce w zeszłym roku po wprowadzeniu zakazu wpływania do portu dużych statków wycieczkowych, który został wprowadzony w 2021 r., co doprowadziło do 80% spadku emisji SOx.

Nie przeszkodziło to jednak Włochom wyprzedzić Hiszpanii jako najbardziej zanieczyszczonego przez statki wycieczkowe kraju w Europie. Chociaż Morze Śródziemne jest najbardziej obciążone zanieczyszczeniem ze statków wycieczkowych, Norwegia zajęła czwarte miejsce w rankingu, a nawet miała największy ruch wycieczkowy ze wszystkich krajów, choć z mniejszymi statkami.

Najbardziej zanieczyszczającym operatorem statków wycieczkowych był MSC Cruises – którego statki wycieczkowe emitowały prawie tyle samo SOx, co wszystkie pojazdy pasażerskie w Europie. Biorąc pod uwagę wszystkie swoje spółki zależne, grupa Carnival zanieczyszczała najbardziej.

Wielu operatorów rejsów wycieczkowych, takich jak MSC, inwestuje w gaz kopalny (LNG) jako czystszą alternatywę. Jak dotąd w tym roku ponad 40% zamówionych statków wycieczkowych było napędzanych LNG. Statki te są lepsze pod względem zanieczyszczenia powietrza, ale są wyjątkowo szkodliwe z punktu widzenia klimatu z powodu wycieków metanu z ich silników – gazu o silnym działaniu powodującym ponad 80 razy większe ocieplenie niż CO2. Na przykład MS Iona firmy P&O wyemitowała tyle metanu, co 10 500 krów w ciągu roku.

Przejście z ropy naftowej na benzynę jest jak zamiana palenia na alkohol. Może pomóc branży statków wycieczkowych w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, ale jest to okropne z punktu widzenia klimatu. – podsumowała Constance Dijkstra.

Źródło: transportenvironment.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz