
Przedsiębiorstwo założone zostało w 1978 roku i od początku działalności jest firmą rodzinną. Zlokalizowane jest w Giżycku, a urządzenia marki sprzedawane są zarówno w Polsce, jak i trafiają do blisko połowy krajów europejskich.
Historia firmy
Tadeusz Kazimierz Kostrzewa w 1978 r. założył w Spytkowie k. Giżycka Zakład Ślusarsko-Kotlarski, w którym produkował kotły, wymienniki ciepłej wody użytkowej oraz dmuchawy dla rolnictwa. Pierwsze pół roku działalności przeznaczono na stworzenie prototypów produkowanych urządzeń – po tym czasie zatrudniono pierwszego pracownika, a wielkość produkcji wynosiła około 150 kotłów rocznie. W latach 80. Tadeusz Kostrzewa dokonał zakupu pierwszych maszyn, stopniowo zwiększając ilość produkowanych urządzeń oraz moc grzewczą w zakresie 11-300 kW.
W latach 90. podjęto rozwiązania w zakresie produkcji automatycznych kotłów na pelet. Urządzenia marki Kostrzewa wyposażono w pierwszy innowacyjny sterownik do kotła na paliwa stałe. W 2000 roku firma, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła na rynek kocioł peletowy do zastosowań w domach jednorodzinnych. Cztery lata później ruszyła produkcja kotła Pellets Plus z funkcją automatycznego rozpalania. Kolejne lata to rozwój firmy, gdzie flagowym produktem okazał się Mini Bio jako najchętniej kupowany, niskoemisyjny i oszczędny.
Kostrzewa zaczyna także działalność zagraniczną, a tym samym z rodzinnego biznesu działającego na lokalnym rynku, przekształciło się w przedsiębiorstwo z działami: badań i rozwoju, konstrukcyjnym, technicznym, obsługi klienta, marketingu i sprzedaży krajowej oraz zagranicznej, a także firmowym laboratorium.
W latach 2000-2017 wyprodukowano ponad 60 000 urządzeń grzewczych na pelet dla domów jednorodzinnych, zrealizowanych zostało 1000 dużych inwestycji dotyczących kotłów o mocy do 300 kW.
W 2014 roku firma otworzyła własne laboratorium badawcze, w którym testowane są projektowane urządzenia, pod kątem istotnych parametrów, takich jak sprawność, emisja, pobór energii itp. Laboratorium współpracuje także z placówkami naukowymi w Polsce.
Kostrzewa produkuje kotły na biomasę mieszczące się w 5 klasie, określonej w normie PN EN 303-5:2012 oraz spełniające wymogi ekoprojektu (ecodesign) w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń.
Urządzenia Kostrzewy kwalifikują się do dotacji w ramach priorytetowego rządowego Programu „Czyste Powietrze”, „Małopolska w zdrowej atmosferze”, Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz figurują na europejskich listach urządzeń refundowanych.
Obszary działalności:
- Podajniki pneumatyczne
- Kotły z automatycznym podawaniem
- Kotły z ręcznym załadunkiem
- Palniki na pelet
- Zbiorniki na pelet
- Pompy ciepła
- Rekuperatory
Źródło: kostrzewa.com.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.