Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Kolejne wsparcie produkcji zielonego wodoru w Europie

Podczas prezentowania rocznych wyników finansowych Bosch zapowiedział wsparcie produkcji zielonego wodoru w Europie. Planowane są potężne nakłady finansowe w rozwój komponentów do elektrolizerów. Do czego ma posłużyć kilka europejskich fabryk Bosch. Pierwsze projekty pilotażowe rozpoczną się już w przyszłym roku.

Kolejne wsparcie produkcji zielonego wodoru w Europie [źródło: www.bosch.pl]
Kolejne wsparcie produkcji zielonego wodoru w Europie [źródło: www.bosch.pl]

Uniezależnienie się energetyczne od Rosji będzie możliwe tylko dzięki wodorowi.To idealny magazyn energii i jej efektywny nośnik. Dodatkowo stabilizuje on cały system elektroenergetyczny – wyjaśnia Tomoho Umeda, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej.

Dzięki wodorowi możemy magazynować energię z OZE i użyć wówczas, gdy nie jest w naturalny sposób wytwarzana. Spółka Bosch w trakcie prezentacji rocznych wyników poinformowała o przyspieszeniu rozwoju działalności w obszarze produkcji zielonego wodoru, dołączając w ten sposób do koalicji wodorowej. Koncern ma w planach opracowanie stosu ogniwa paliwowego, czyli podstawowy element elektrolizera. To właśnie dzięki nim, w procesie elektrolizy, woda rozdzielana jest na wodór i tlen. Wykorzystają do tych celów swoje know-how w obszarze technologii ogniw paliwowych.

Nie możemy sobie pozwolić na dalsze opóźnianie działań na rzecz klimatu, dlatego naszym celem jest wykorzystanie technologii Bosch do wspierania szybkiego rozwoju produkcji wodoru w Europie – informuje dr Stefan Hartung, prezes zarządu Robert Bosch GmbH.

Na te cele spółka ma zamiar zainwestować odo 2030 roku nawet 500 mln euro. W planach na najbliższe 3 lata jest inwestycja w wysokości 3 mld euro na technologie neutralne dla klimatu, takie jak elektryfikacja i zielony wodór właśnie. Popyt na zielony wodór ma wzrosnąć do około 10 mln ton metrycznych, co roku do końca tej dekady jak szacuje Bruksela.

Światowy rynek komponentów elektrolizerów zwiększy się w tym samym okresie do około 14 mld euro, a Europa odnotuje najwyższe tempo wzrostu. Spółka chce komponenty do elektrolizerów dostarczać od 2025 r. Chodzi o stos, który składa się z kilkuset pojedynczych ogniw połączonych szeregowo. Ale pierwsze projekty pilotażowe mają rozpocząć się już w przyszłym roku — informuje o swoich planach Bosch.

Przy zwiększaniu produkcji wodoru rolę odgrywają dwa kluczowe czynniki: prędkość i koszt. W tym miejscu możemy wykorzystać nasze mocne strony, nasze doświadczenie w produkcji masowej i nasz know-how w dziedzinie motoryzacji – twierdzi dr Markus Heyn, członek zarządu Bosch i szef sektora Mobility Solutions, który będzie odpowiedzialny za produkcję stosów.

źródło: www.bosch-press.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz