Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

4 polskie projekty dotyczące przyrody, środowiska i działań w dziedzinie klimatu z finansowaniem unijnym

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że w dniu 25 listopada 2021 r. Komisja europejska zatwierdziła pakiet inwestycji o wartości ponad 290 mln EUR na rzecz 132 nowych projektów w ramach Programu działań na rzecz środowiska i klimatu – LIFE.

4 polskie projekty dotyczące przyrody, środowiska i działań w dziedzinie klimatu z finansowaniem unijnym
4 polskie projekty dotyczące przyrody, środowiska i działań w dziedzinie klimatu z finansowaniem unijnym [Źródło: gov.pl]

Dzięki tym środkom unijnym uruchomione zostaną inwestycje o łącznej wartości 562 mln euro, a projekty będą realizowane w niemal wszystkich państwach członkowskich. Nowe projekty programu LIFE pomogą Europie stać się kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r., przywrócić europejską różnorodność biologiczną do 2030 r., a także przyczynią się do ekologicznej odbudowy gospodarki UE po pandemii COVID-19.

W ramach omawianego pakietu Komisja europejska przeznaczyła około 223 mln EUR na projekty dotyczące środowiska i efektywnego gospodarowania zasobami, przyrody i różnorodności biologicznej oraz zarządzania i informacji w zakresie środowiska. Komisja zainwestuje również ponad 70 mln EUR w różne projekty w zakresie łagodzenia zmiany klimatu, przystosowania się do zmiany klimatu oraz zarządzania i informacji.

Wśród wybranych projektów z całej Europy są także 4 polskie projekty z zakresu adaptacji do zmiany klimatu i ochrony przyrody:

  • Innowacyjne urządzenie chłodnicze z napędem solarnym oparte o przyjazne dla klimatu czynniki chłodnicze i magazynowanie energii termicznej, Politechnika Wrocławska,
  • Rozwiązanie do oceny podatności/ryzyka zmiany klimatu i planowania adaptacji w dużej architekturze komercyjnej, InvestEko S.A.’
  • Ochrona niepylaka apollo na terenie Polski, Czech i Austrii, Karkonoski Park Narodowy,
  • LIFE PODKOWIEC PLUS: powrót do lasu – ochrona siedlisk rozrodczych nietoperzy w ujęciu całościowym, PTPP “pro Natura”

Oprócz, realizacji czterech polskich projektów standardowych, dziesięć polskich podmiotów jest zaangażowanych we wdrażanie projektów zagranicznych. Polska pozyskała także środki LIFE na realizację 1 projektu zintegrowanego.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz