
Dzięki tym środkom unijnym uruchomione zostaną inwestycje o łącznej wartości 562 mln euro, a projekty będą realizowane w niemal wszystkich państwach członkowskich. Nowe projekty programu LIFE pomogą Europie stać się kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r., przywrócić europejską różnorodność biologiczną do 2030 r., a także przyczynią się do ekologicznej odbudowy gospodarki UE po pandemii COVID-19.
W ramach omawianego pakietu Komisja europejska przeznaczyła około 223 mln EUR na projekty dotyczące środowiska i efektywnego gospodarowania zasobami, przyrody i różnorodności biologicznej oraz zarządzania i informacji w zakresie środowiska. Komisja zainwestuje również ponad 70 mln EUR w różne projekty w zakresie łagodzenia zmiany klimatu, przystosowania się do zmiany klimatu oraz zarządzania i informacji.
Wśród wybranych projektów z całej Europy są także 4 polskie projekty z zakresu adaptacji do zmiany klimatu i ochrony przyrody:
- Innowacyjne urządzenie chłodnicze z napędem solarnym oparte o przyjazne dla klimatu czynniki chłodnicze i magazynowanie energii termicznej, Politechnika Wrocławska,
- Rozwiązanie do oceny podatności/ryzyka zmiany klimatu i planowania adaptacji w dużej architekturze komercyjnej, InvestEko S.A.’
- Ochrona niepylaka apollo na terenie Polski, Czech i Austrii, Karkonoski Park Narodowy,
- LIFE PODKOWIEC PLUS: powrót do lasu – ochrona siedlisk rozrodczych nietoperzy w ujęciu całościowym, PTPP “pro Natura”
Oprócz, realizacji czterech polskich projektów standardowych, dziesięć polskich podmiotów jest zaangażowanych we wdrażanie projektów zagranicznych. Polska pozyskała także środki LIFE na realizację 1 projektu zintegrowanego.
Źródło: gov.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.