Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Dotacje z WFOŚiGW na modernizację oświetlenia

Powiat przysuski otrzymał ponad 88 tys. zł dotacji na modernizację oświetlenia zewnętrznego przy Zespole Szkół im. Heleny Spoczyńskiej w Lipinkach. Z kolei do powiatu radomskiego trafi blisko 100 tys. zł dotacji na modernizację oświetlenia w budynkach Starostwa Powiatowego w Radomiu. Umowy z przedstawicielami powiatów – Marianem Niemirskim, starostą powiatu Przysucha oraz Waldemarem Trelką, starostą powiatu radomskiego, 17 listopada 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podpisał Marek Ryszka, prezes zarządu WFOŚiGW w Warszawie. W uroczystości uczestniczyła minister Anna Moskwa.

Dotacje z WFOŚiGW na modernizację oświetlenia

Wymiana oświetlenia

Powiat przysuski wymieni 16 słupów oświetleniowych wraz z oprawami i lampami oraz 24 sztuki lamp znajdujących się przy szkolnym boisku. Zamontowane zostaną energooszczędne źródła światła typu LED. Samorząd oszczędzi dzięki inwestycji 30600 kWh/r. Dodatkowo spadnie emisja CO2 o 21,359 Mg/r.

Z kolei w trzech budynkach starostwa powiatowego Radomiu, po wymianie starych opraw oświetleniowych, zostanie zainstalowanych ponad 1700 sztuk nowoczesnych świetlówek LED. Inwestycja pozwoli na oszczędność energii elektrycznej na poziomie 79546,198 kWh/r. Dodatkowo ograniczona zostanie emisja CO2 o 55,523 Mg/r.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie uruchomił w tym roku, w odpowiedzi na wyzwania związane z kryzysem energetycznym, program „Modernizacja Oświetlenia”. Dzięki temu samorządy z województwa mazowieckiego mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł na zadania ograniczające zużycie energii potrzebnej do oświetlenia ulic. Dotacje pokrywają do 90% kosztów przedsięwzięć ograniczających zużycie energii. To wsparcie, które pozwoli gminom ograniczyć wysokość rachunków za energię – powiedziała minister Anna Moskwa.

Program „Czyste Powietrze”

Jak dodała szefowa resortu klimatu i środowiska, Fundusz zaplanował w swoim budżecie na 2022 rok 9 milionów złotych na realizacje programu. Z programu mogą skorzystać tylko te gminy, które podpisały z Funduszem porozumienie w sprawie realizacji programu „Czyste Powietrze”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wychodzi naprzeciw samorządom, które zmagają się z wysokimi cenami energii elektrycznej. Przyznane dotacje na modernizację oświetlenia pozwolą na ograniczenie rachunków za energię już w tym roku. Bardzo dziękuje samorządom, które z nami współpracują w ramach programu „Czyste Powietrze”. To gminy najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców i są im w stanie skutecznie pomagać z naszym wsparciem – mówił Marek Ryszka, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 

Środki pozyskane w ramach dotacji można przeznaczyć m.in. na: demontaż starych oraz zakup nowych źródeł i opraw światła, wymianę wysięgników lub słupów, a także modernizację systemu sterowania oświetleniem.

Źródło: wfosigw.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz