Reklama
cleanpowerforall

Program Czyste Powietrze ze wsparciem sektora bankowego

2 lutego ruszył nabór wniosków dla banków, które chciałyby dołączyć do programu „Czyste Powietrze”. Od połowy roku natomiast planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla obywateli. Jest to kolejne działanie wspierające wymianę przestarzałych technik wytwarzania ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Zainteresowane banki, zarówno komercyjne jak i zrzeszenia banków spółdzielczych, na złożenie aplikacji mają czas do 23 lutego 2021 r.

„Stop Smog” 2.0 – nowe, lepsze zasady od 31 marca
„Stop Smog” 2.0 – nowe, lepsze zasady od 31 marca [Źródło: nfosigw.gov.pl]

Konsekwentnie rozwijamy nasz największy i najważniejszy projekt proekologiczny, służący skutecznej walce ze smogiem. Dołączenie banków do partnerów programu „Czyste Powietrze” to ważny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Współpraca z sektorem bankowym to przede wszystkim odpowiedź na powszechne oczekiwanie na produkt łączący dotację, dostępną w ramach programu „Czyste Powietrze”, z finansowaniem inwestycji z kredytu bankowego. Jest to również realizacja rekomendacji Banku Światowego.

Tzw. ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Dodaje również, że Polacy będą mogli w jednym „okienku”, za pośrednictwem banku, złożyć dokumenty o dotację do przedsięwzięcia zgodnego z programem oraz uzyskać kredyt na jego realizację. Przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu.

Ważnym aspektem tej oferty będzie objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli na zwiększenie zasięgu programu. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji, chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu „Czyste Powietrze” oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację. Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na “domowe – antysmogowe” inwestycje – zaznacza prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Łączny budżet programu „Czyste Powietrze” to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje wyniesie ok. 1,5 mld zł. Program realizowany będzie do 2029 roku.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz