Reklama
http://www.multitherma.com/

Dofinansowanie do wymiany pieca w 2024 roku – przegląd programów

Od 1 stycznia 2024 roku w siedmiu województwach obowiązuje zakaz używania pieców bezklasowych oraz klasy 3 i 4. Jednak w pozostałych województwach kopciuchy trzymają się mocno i zanieczyszczają powietrze. Nie czekaj na ustawę antysmogową – wymień stary piec na ekologiczny.

Dofinansowanie do wymiany pieca w 2024 roku – przegląd programów
Dofinansowanie do wymiany pieca w 2024 roku – przegląd programów

 

Miliony kopciuchów czekają na wymianę

Na mocy uchwał antysmogowych od 1 stycznia 2024 roku w województwach śląskim i podkarpackim obowiązuje zakaz dla bezklasowych kotłów, które były eksploatowane 5–10 lat od daty produkcji. W wielkopolskim, dolnośląskim, lubelskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim w życie weszły przepisy zakazujące stosowania kotłów klasy 3. i 4. Nakaz wymiany kopciuchów obowiązuje w województwach lubuskim (do 2027 roku) i opolskim (do 2030 roku). Obecnie w Polsce użytkowanych jest około 7 milionów kotłów na paliwa stałe. Ponad połowa z nich to kopciuchy, czyli urządzenia niskiej klasy lub pozaklasowe. Najdłużej utrzymają się w dwóch województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim, gdzie władze samorządowe nie przyjęły uchwał antysmogowych.

Dopłaty do wymiany pieca 2024
Pieniędzy na wymianę kopciucha na ekologiczne urządzenie grzewcze warto szukać w ogólnopolskich i lokalnych programach dotacyjnych. Prezentujemy najpopularniejsze źródła finansowania.

Czyste Powietrze 2024
Celem rządowego programu jest wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych i ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Kto może złożyć wniosek?
O dotacje z programu Czyste Powietrze mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych domów mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. W tym drugim przypadku warunkiem koniecznym otrzymania dotacji jest wyodrębniona księga wieczysta lokalu.

Na co możesz wydać pieniądze z dotacji?
Do wydatków kwalifikowanych należy przede wszystkim wymiana kopciucha na nowe, ekologiczne urządzenie grzewcze (źródło ciepła). Przy okazji możesz zmodernizować instalację grzewczą, wykonać termoizolację budynku i wymienić stolarkę okienną i drzwiową. Ponadto z dotacji sfinansujesz zakup urządzeń systemu rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) oraz budowę instalacji fotowoltaicznej.

Jaka jest maksymalna kwota dofinansowania?
Wysokość dotacji zależy od wysokości rocznego dochodu beneficjenta (wnioskodawcy). Program przewiduje trzy poziomy dofinansowania z maksymalnymi kwotami: 66 tys., 99 tys. i 135 tys. zł. Przy najniższej kwocie z dotacji pokryjesz od 40% do 55% inwestycji w pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub kondensacyjny kocioł c.o. Średnia kwota dotacji oznacza dofinansowanie na poziomie 70–80%, natomiast przy najwyższej może to być nawet 100% kosztów. Konkretne kwoty dotacji to m.in.:

  • 12,6–50,9 tys. zł do pompy ciepła,
  • 6,1–15,3 tys. zł do gazowego kotła kondensacyjnego,
  • 7,4–18,5 tys. zł do olejowego kotła kondensacyjnego,
  • 9–20,4 tys. zł do kotła zgazowującego drewno lub kotła na pellet.

dofinansowanie do wymiany pieca 2024 2

Progi dochodowe
Wnioskodawców obowiązuje próg zamożności: roczny dochód wnioskodawcy nie może przekraczać 135 tys. zł. Jeżeli chcesz otrzymać dotację na średnim poziomie, miesięczny dochód na osobę w Twoim gospodarstwie domowym nie może przekroczyć 1894 zł lub 2651 zł, gdy prowadzisz gospodarstwo domowe samodzielnie. Aby mieć prawo do najwyższego poziomu dotacji, należy wykazać się dochodem na osobę do 1090 zł lub 1526 zł w jednoosobowych gospodarstwach domowych.

Lista ZUM
Lista ZUM (Zielone Urządzenia i Materiały) pomaga beneficjentom Czystego Powietrza w czasie wyboru urządzeń i materiałów do instalacji grzewczych. Przy zakupie urządzeń z listy masz pewność, że poniesione wydatki rozliczysz bez problemu w ramach otrzymanej dotacji.

Ulga termomodernizacyjna
Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, zbieraj faktury zakupowe. Jeżeli nie możesz rozliczyć jednorazowo całej kwoty (podatek w skali roku jest niższy od wartości inwestycji), możesz kontynuować rozliczenie przez 6 kolejnych lat. Maksymalna kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej to 53 tys. zł. Od podatku możesz odliczyć wydatki związane m.in. z zakupem olejowych i gazowych kotłów c.o., pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

Źródło: TAURON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz