Reklama
envitechnik

Dlaczego elektrownie szczytowo-pompowe są pilnie potrzebne?

W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym mocy z odnawialnych źródeł szybko przybywa, gorzej już z możliwościami jej magazynowania. Wielkoskalowych magazynów energii lepszych niż elektrownie szczytowo — pompowe wciąż nie wymyślono, a potrzebne są one nie tylko po to, by rozwijać OZE. Są one również ważne dla bezpieczeństwa Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) w kryzysowych sytuacjach. Jako przykład można tutaj podać maju 2021 rok i awaryjne odłączenie od sieci niemal całej Elektrowni Bełchatów.

Dlaczego elektrownie szczytowo-pompowe są pilnie potrzebne? [źródło: wysokienapiecie.pl]
Dlaczego elektrownie szczytowo-pompowe są pilnie potrzebne? [źródło: wysokienapiecie.pl]

Niedawno o znaczeniu ESP przypomniały OZE, które w niedzielne popołudnie 19 czerwca pokrywały 2/3 polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednak późnym wieczorem, po zachodzie słońca i przejściu frontu atmosferycznego, sytuacja diametralnie się zmieniła. Wówczas bilans energii zapewniały właśnie ESP, hydroelektrownie przepływowe ze zbiornikami i import energii, a przede wszystkim węglowe i gazowe bloki energetyczne – zauważa euractiv.pl

Reklama
oknonet.pl

Następnego dnia nie wszystkie elektrownie węglowe były w stanie wrócić do pracy. PSE musiały poprosić Szwecję o pomoc w wysokości 600 MW i zamiast eksportować tam 400 MW, jakie wynikały z transakcji rynkowych (w Szwecji było drożej), to do Polski popłynęło 200 MW.

Ta sytuacja zwraca szczególną uwagę na to jak ważne dla polskiego systemu elektroenergetycznego byłoby dokończenie budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w Kotlinie Kłodzkiej, zaplanowanej pierwotnie na 750 MW.

źródło: wysokienapiecie.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz