Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Czym jest RePowerEU?

REPowerEU to projekt zaproponowany przez Komisję Europejską. Ma on na celu uniezależnienie się od rosyjskich paliw kopalnych przed 2030 r. Ma on również wspomóc rozwiązanie problemów, które pojawiły się na światowym rynku energetycznym w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Ponadto, projekt ten jest ważny ze względu na chęć przezwyciężenie kryzysu klimatycznego.

Czym jest RePowerEU?
Czym jest RePowerEU? [źródło: www.eploo.pl]

Do podstawowych założeń tego programu należą poniżej wymienione punkty, czyli:

  • Dywersyfikacja dostaw, która jest realizowana poprzez współpracę UE z międzynarodowymi partnerami.
  • Oszczędzanie energii, które według Komisji Europejskiej może być najszybszym, najtańszym oraz najbezpieczniejszym sposobem pozwalającym na zmniejszenie nie tylko zależności od przywozu paliw kopalnych z Rosji, lecz także na obniżenie rachunków.
  • Zastąpienie paliw kopalnych w domach, przemyśle i produkcji energii oraz przyspieszenie korzystania z energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Pomoże to w budowaniu niezależności energetycznej czy też transformacji ekologicznej.

Założenia te mają być realizowane poprzez wprowadzanie działań dobrowolnych oraz obowiązkowych dla państw członkowskich. Zalicza się do nich zmiany w regulacjach, które przewidują zakończenie wsparcia publicznego dla urządzeń na paliwa kopalne oraz zwiększenie wsparcia dla zastosowania ekologicznych rozwiązań. Przykładem takich działań jest zapowiedź zmian odnośnie kotłów i innych urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi. Takie urządzenia mają otrzymać najniższe klasy efektywności energetycznej, a w późniejszym okresie ma zakończyć się możliwość wprowadzania ich do obrotu w UE. Dodatkowo, państwa członkowskie zachęcane są do uruchomienia programów wsparcia, wykorzystywania finansowania z UE oraz wprowadzenia nowych zasad wobec stosowania paliw kopalnych i OZE w budynkach.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej (https://ec.europa.eu) oraz na stronie PORT PC (https://portpc.pl/poradniki/), na której dostępne są bezpłatne poradniki z cyklu ,,Rozpakowujemy REPowerEU”. Przedstawiają one najważniejsze zmiany, które przynosi plan szybszego odejścia od rosyjskich paliw kopalnych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poprzednimi artykułami, korzyściami płynącymi z korzystania z platformy oraz z ofertą sklepu! Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. Sprawdź naszą ofertę na www.eploo.pl  oraz  https://www.facebook.com/eploopl

 

Źródło: eploo.pl

Eploo Sp. z o.o.
Mazowiecka 11/49,
00-052 Warszawa
tel. 571500336
e-mail: [email protected]
www.eploo.pl
https://www.facebook.com/eploopl
www.instagram.com/eploo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz