Reklama
cleanpowerforall

Co się stało z pieniędzmi ze sprzedaży CO2? – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu

W ostatnich dniach w mediach pojawiła się informacja, że tylko 4 proc. środków, pozyskiwanych ze sprzedaży praw do emisji CO2 Polska przeznaczyła na modernizację energetyki i odchodzenie od technologii węglowych. Zarzuty te zostały zdementowane przez Ministerstwo Klimatu. Przypominając jednocześnie, iż zgodnie z przepisami unijnymi przynajmniej 50 proc. środków ze sprzedaży CO2 jest wydatkowane co roku na cele klimatyczne.

Co się stało z pieniędzmi ze sprzedaży CO2? - wyjaśnia Ministerstwo Klimatu[źródło: www.gov.pl]
Co się stało z pieniędzmi ze sprzedaży CO2? - wyjaśnia Ministerstwo Klimatu[źródło: www.gov.pl]

Jednak należy podkreślić, że wpływy z tytułu aukcji uprawnień do emisji zasilają dochód państwa i zgodnie z dyrektywą ETS, przynajmniej 50% równowartości tych środków jest wydatkowane co roku na cele klimatyczne. Musi być to udokumentowane w sprawozdaniach przedkładanych Komisji Europejskiej, które nie są w żaden sposób przez KE kwestionowane. Sprawozdanie z wydatkowania środków za 2021 roku zostanie przekazane do Komisji w połowie 2022 roku — czytamy w komunikacje Ministerstwa.

W ubiegłych latach ceny uprawnień do emisji CO2 były na relatywnie niskim poziomie. Miały na to wpływ zdecydowanie mniejsze kwoty wpływów uzyskane z ich sprzedaży. W latach 2013-2017 były to kwoty roczne rzędu 323 mln zł – 2 mld zł, w 2018 r. 5 mld zł, w 2019 r. 10,8 mld zł, a w 2020 r. blisko 14 mld zł. Ubiegły rok był rekordowy ze względu na skokowy, m.in. spowodowany spekulacjami, wzrost cen uprawnień. Cena uprawnień emisji na początku stycznia 2018 r. wynosiła niespełna 8 euro za tonę. W grudniu ubiegłego roku ta cena wynosiła nawet 90 euro za tonę. Dzisiaj za tonę polskie firmy płacą ponad 80 euro — informuje Ministerstwo.

 

Z kolei według informacji przekazywanych przez Ministerstwo wpływy z tytułu aukcji uprawnień w roku 2021, to 40% równowartości tych środków zostało zaplanowane do przekazania na tworzony obecnie Fundusz Transformacji Energetyki, przy czym zostaną one wydatkowane w kolejnych latach – po wejściu w życie ustawy ustanawiającej Fundusz.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz