Reklama
https://h2poland.com.pl/

Chłodzenie podłogowe Purmo

Systemy płaszczyznowe można wykorzystać również w chłodzeniu pomieszczeń.

Chłodzenie podłogowe Purmo
Chłodzenie podłogowe Purmo [Źródło: purmo.com]

Latem można obniżać temperaturę w pomieszczeniach, dzięki współpracy systemu podłogowego z pompą ciepła z funkcją chłodzenia lub wytwornicą wody lodowej. System ogrzewania podłogowego PURMO jest w stanie, w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu, konstrukcji podłogi, warstwy wykończeniowej i temperatury wody lodowej osiągnąć moc chłodniczą do 50 W/m².

Chłodzenie płaszczyznowe

Reklama
oknonet.pl

Do montażu kombinowanej instalacji ogrzewania i chłodzenia podłogowego PURMO używa się systemowej rury PE-X 16×2 mm 17×2 mm 20×2 mm, lub rury wielowarstwowej PE-X/Al/PE-X lub PE-RT/Al/PE-RT 16×2 mm 17×2 mm 20×2 mm i systemowej izolacji Rolljet/Faltjet. Całość przykrywa się standardowej grubości wylewką jastrychową ok. 65 mm.

Woda lodowa

Woda lodowa wytwarzana jest z reguły poprzez wytwornicę wody lodowej. Z zaizolowanego zasobnika rozprowadzana jest przez rury ogrzewania podłogowego. Wodę doprowadzaną do obiegów można również schłodzić poprzez wymiennik gruntowy. Chłodzenie wymaga przełączenia na zasobnik zimnej wody, na pompę ciepła albo na wymiennik ciepła, poprzez który płynie woda lodowa z innych źródeł. Przy pompach rewersyjnych (tzn. takich, które mogą zarówno grzać, jak i chłodzić) nie są wymagane zawory przełączeniowe.

Parametry pracy

Najbardziej niekorzystne obciążenie termiczne instalacji występuje podczas chłodzenia, ponieważ temperatura zasilania musi być ustalona i nie powodować kondensacji. Temperatura wody lodowej jest zależna od wilgotności względnej pomieszczenia. Na rozdzielaczu instaluje się dodatkowy czujnik, który decyduje, kiedy występuje kondensacja pary wodnej na powierzchni rozdzielacza. Wtedy temperatura zasilania musi zostać podniesiona przez urządzenie regulacyjne. Zazwyczaj temperatura zasilania wynosi około 15° C, a różnica temperatury zasilania i powrotu nie może przekraczać 2-3 K. Dla takich warunków wykonuje się obliczenia rozstawu rur – najczęściej przyjmuje się maksymalny rozstaw 100-150 mm.

Nie projektuje się chłodzenia w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności np. prysznice, łazienki.

Źródło: purmo.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz