.
Reklama
oknonet.pl
.

Cały miejski świat spotyka się w Polsce

Oczy całego świata skierowane są na Katowice. W stolicy Śląska rozpoczęła się 11. edycja Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF11). Uroczystego otwarcia Forum dokonali minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, dyrektor wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif, wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. W wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Cały miejski świat spotyka się w Polsce
Cały miejski świat spotyka się w Polsce

 

Reklama
oknonet.pl

Miasta są dzisiaj główną siłą napędową zrównoważonego rozwoju. To one determinują kierunki i dynamikę rozwoju światowej gospodarki. Tempo procesów urbanizacyjnych wymaga jednak działań i koordynacji w wymiarze międzynarodowym – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości

11. sesja Światowego Forum Miejskiego odbywa się pod hasłem „Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości”. Przez pięć dni przedstawiciele państw z całego świata będą dyskutować nad zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwojem miast. WUF11 jest nie tylko miejscem spotkań ekspertów, ale także przestrzenią wsłuchiwania się w najważniejszy głos każdego miasta – głos jego mieszkańców. Wszystko po to, by miasta, w których żyjemy, stawały się bardziej przyjazne mieszkańcom.

Tematem tegorocznego Forum będzie przekształcanie miast na rzecz lepszej miejskiej przyszłości. Transformacja przyszłości miast jest podstawą zrównoważonego rozwoju dla obecnych i przyszłych pokoleń. Bez patrzenia w przyszłość i działania na rzecz miejsc bardziej przyjaznych do życia, bardziej dostępnych i sprawiedliwszych nie można poczynić właściwych postępów w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Światowe Forum Miejskie powstało z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Pierwsze Forum miało miejsce w Nairobi w Kenii w 2002 roku i od tego czasu odbywa się na całym świecie, regularnie co dwa lata. Gospodarzami kolejnych sesji były kolejno: Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

WUF w Katowicach jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorem obecnej edycji WUF jest UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz