Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Bezpieczeństwo energetyczne i nowe inwestycje

W ramach wizyty w Wilnie 3 marca 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska rozmawiała z wiceministrami energii Litwy: Daivą Garbaliauskaitė oraz Albinasem Zananavičiusem.

Bezpieczeństwo energetyczne i nowe inwestycje
Bezpieczeństwo energetyczne i nowe inwestycje [źródło: www.gov.pl]

Spotkanie dotyczyło bilateralnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, a także rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w regionie.

Podczas rozmowy z wiceminister energii Litwy Daivą Garbaliauskaitė, wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśliła wzrastające znaczenie polsko–litewskiej współpracy energetycznej w kontekście wyzwań geopolitycznych w naszym regionie. Wyraziła wolę kontynuacji dotychczasowych działań oraz poszerzenia ich zakresu o nowe obszary, w tym szczególnie o projekty związane z rozwojem zielonych źródeł energii.

Rola energii odnawialnej w miksie energetycznym naszych państw będzie coraz większa, co wynika m.in. z nowych możliwości technicznych, jak i z naszej determinacji do derusyfikacji źródeł energii – dodała wiceminister.

Do kwestii bezpieczeństwa energetycznego regionu wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska powróciła również w rozmowie z wiceministrem energii Litwy Albinasem Zananavičusem, z którym omówiła m.in. zagadnienie procesu synchronizacji państw bałtyckich z kontynentalnym systemem elektroenergetycznym, jak również unijnej reformy rynku energii elektrycznej. Rozmówcy zgodnie przyznali, że synchronizacja systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej pozostaje jednym z kluczowych projektów energetycznych w regionie.

Polska jest w pełni zaangażowana w ten powołany przed laty proces i będzie zaangażowana aż do jego pomyślnego zakończenia. Dla naszego kraju synchronizacja systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną ma kluczowe znaczenie strategiczne – podkreśliła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz