Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Funkcjonalność wspierająca posiadaczy fotowoltaiki

TAURON wspiera prosumentów, dzięki nowemu rozwiązaniu, prosumenci będą mogli uzyskać precyzyjne informacje dotyczące ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Oznacza to, że w aplikacji są dostępne dane pomiarowe odzwierciedlone na fakturach.

Funkcjonalność wspierająca posiadaczy fotowoltaiki
Funkcjonalność wspierająca posiadaczy fotowoltaiki

Od kwietnia 2022 r. rozliczenia prosumentów odbywają się na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie. Na fakturze klienci są więc rozliczani z ilości energii, która przekracza autokonsumpcję w każdej godzinie. Aplikacja eLicznik pozwala na precyzyjnie określenie ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Dzięki nowej funkcjonalności każdy prosument widzi swoje godzinowe rozliczenie.

Dotychczas w aplikacji eLicznik udostępnialiśmy dane pomiarowe energii pobranej i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej rejestrowane bezpośrednio w liczniku energii, bez szczegółowych rozliczeń w trybie godzinowym. Dlatego klienci korzystający z aplikacji widzieli różnicę między ilością energii w aplikacji eLicznik, a danymi rozliczeniowymi na fakturze – mówi Radosław Pobol, prezes spółki TAURON Dystrybucja. – Obecnie udostępniamy nową wersję aplikacji, która dodatkowo prezentuje dane pomiarowe zbilansowane w układzie godzinowym. Ułatwia to klientom analizę danych pomiarowych rejestrowanych przez licznik i wyjaśnia wynik rozliczeń, które otrzymuje klient na fakturze wystawionej przez sprzedawcę energii – dodaje Pobol.

Bilansowanie godzinowe

Zgodnie z aktualnymi zasadami bilansowanie polega na zsumowaniu w danej godzinie energii pobranej z sieci na każdej z faz (wartość X) oraz zsumowaniu w danej godzinie energii wprowadzonej do sieci na każdej fazie (wartość Y). Następnie polega na matematycznym działaniu – odjęciu od sumy energii pobranej z sieci sumy ilości energii wprowadzonej (X-Y). W taki sam sposób wykonywane jest rozliczenie również dla klientów korzystających z zasilania jednofazowego, a wynik tego działania widzi klient na fakturze, jako efekt swojego godzinowego rozliczenia. Obecnie widzi je także w aplikacji eLicznik, bez konieczności dokonywania obliczeń samodzielnie.

Co ważne, w przypadku otrzymania wartości ujemnej rozliczenia ilość energii wprowadzonej do sieci, po jej sumarycznym zbilansowaniu jest przez sprzedawcę energii:

  • w przypadku net-meteringu przekazana na indywidualny wirtualny magazyn energii (wartość w kWh)
  • w przypadku net-bilingu zostanie przekazana na depozyt prosumencki po przeliczeniu na wartość energii (wartość w zł.)

 

 

Co zyskuje klient?

Korzyści dla klientów korzystających z aplikacji to przede wszystkim wsparcie racjonalnego korzystania z energii elektrycznej.

Aplikacja to realne narzędzie pomagające w codziennym oszczędzaniu energii. Dzięki niej mamy bieżący dostęp do informacji o własnym zużyciu energii elektrycznej. Możemy porównać swoje zużycia w trybie dziennym, miesięcznym i rocznym, w tym również ze średnią statystyczną oraz ustawić powiadomienia e-mail o przekroczeniu założonego poziomu zużycia energii – mówi Radosław Pobol.

W przypadku posiadaczy mikroinstalacji dla opłacalności inwestycji kluczowe jest dopasowanie instalacji do rzeczywistego zużycia energii. Im większa jest autokonsumpcja energii w czasie rzeczywistym, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe. Na największe oszczędności mogą zawsze liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej.

 

Źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz