Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Apator i Griffin Group Energy dostarczą dla Tauron Dystrybucja inteligentne liczniki w technologii OSGP

Konsorcjum spółek, w którego skład wchodzą Apator SA oraz GRIFFIN GROUP SA ENERGY (lider), podpisało umowę z TD na dostawę nowoczesnych liczników zdalnego odczytu z modułem komunikacyjnym PLC w standardzie OSGP. Wartość oferty Konsorcjum wynosi ok. 190 mln zł, z opcją zwiększenia zamówień o 12%.

Maciej Wyczesany z dniem 1 marca 2023 r. nowym Prezesem Zarządu Apator SA
Maciej Wyczesany z dniem 1 marca 2023 r. nowym Prezesem Zarządu Apator SA

Umowa podpisana w dn. 14.06.2022 roku obejmuje dostawy liczników smart wraz z usługą instalacji, magazynowania oraz pracami clean-up na obszarze Smart City Wrocław w Tauron Dystrybucja SA Oddział we Wrocławiu. Apator jest jednym z dwóch dostawców liczników w ramach projektu. W stolicy Dolnego Śląska zainstalowano już blisko 420 tys. inteligentnych liczników, z czego ok. 40% dostarczył Apator. Dzięki temu mieszkańcy Wrocławia mają dostęp do danych pomiarowych i profili zużycia w czasie rzeczywistym, natomiast zakład energetyczny jest w stanie na bieżąco monitorować jakość sieci niskiego i średniego napięcia.

Apator i Griffin Group Energy już w marcu 2021 roku zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie opracowania, wdrożenia do produkcji i dostaw na rynek krajowy oraz europejski polskiego, inteligentnego licznika nowej generacji. W efekcie połączenia kompetencji technicznych i biznesowych obu spółek wypracowano nowoczesne rozwiązanie metrologiczne: inteligentny licznik zdalnego odczytu działający w technologii PLC (pasmo CENELEC A), według standardu OSGP.

Apator siedziba2 002

Protokół OSGP to sprawdzony europejski standard w zakresie komunikacji i obsługi zdalnego odczytu liczników, który ma charakter otwarty (jest zatem dostępny dla wszystkich dostawców technologii) i jednocześnie stosunkowo łatwy w implementacji. Jego atutem jest także wysoka skuteczność odczytów. Co ważne, zapewnia bezpieczeństwo i skuteczność komunikacji, a ten aspekt ma priorytetowe znaczenie przy wdrożeniu na szeroką skalę smart meteringu. Liczniki smart są bowiem elementem krytycznej infrastruktury energetycznej, kluczowej dla bezpieczeństwa kraju, zatem ich dostawcy powinni podlegać gruntownej weryfikacji, a bezpieczeństwo dostarczanych przez nich urządzeń i systemów powinna być potwierdzona rzetelnymi audytami.

Aspekty cyberbezpieczeństwa dotyczące stosowanych w sieci elektroenergetycznej urządzeń ze zdalną komunikacją stają się w obecnych czasach coraz bardziej istotne, bowiem rośnie zagrożenie cyberatakami. Warto w tej sytuacji postawić na renomowanych producentów, stosujących skuteczne, przetestowane na europejskim rynku technologie. Powinniśmy mieć pewność, że rozwiązania pochodzą z wiarygodnego źródła, mają niezbędne zabezpieczenia cyfrowe a ich dostawca może być w każdej chwili poddany weryfikacji – mówi Arkadiusz Chmielewski, Prezes Zarządu Apator SA.

Licznik będący przedmiotem dostaw przyczyni się do powstania i rozwoju miejsc pracy w Polsce, gdyż został skonstruowany i będzie produkowany w fabryce Apator SA zlokalizowanej koło Torunia.

Dysponujemy niezbędnym doświadczeniem i zasobami, które mogą okazać się kluczowe przy tak zaawansowanym technicznie projekcie. W ostatnich latach inwestowaliśmy w nowoczesny park maszynowy i automatyzację procesów, dokonaliśmy też reorganizacji naszych centrów produkcyjnych, dzięki czemu Grupa Apator dysponuje dziś własną bazą aktywów produkcyjnych gotowych do wielkoskalowej produkcji urządzeń. Naszym atutem są też wysokie kompetencje techniczne i własne zespoły R&D. Działamy na miejscu, zatem możemy zapewnić naszym klientom wsparcie posprzedażowe oraz służby serwisowe – mówi Tomasz Łątka, członek Zarządu Apator SA.

Smart metering jest koniecznym elementem wspierającym transformację energetyczną oraz dalszy rozwój OZE. Otwiera też szanse rozwoju nowych funkcji i usług związanych z efektywniejszym i bardziej zrównoważonym gospodarowaniem mediami energetycznymi. Jest zgodny z kierunkami rozwoju nakreślonymi w planie Komisji Europejskiej – REPowerEU.

Źródło: apator.com

Apator SA
ul. Gdańska 4a lok. C4
87-100 Toruń

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz