Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Apator dostarczy liczniki dla TAURON Dystrybucja

Spółki z Grupy Apator zawarły dwie umowy wykonawcze dotyczące dostawy liczników zdalnego odczytu z modułem komunikacyjnym PLC w standardzie OSGP oraz usługi instalacji i magazynowania na obszarze Smart City Wrocław w TAURON Dystrybucja SA Oddział we Wrocławiu (TD).

Apator dostarczy liczniki dla TAURON Dystrybucja
Apator dostarczy liczniki dla TAURON Dystrybucja

W ramach zawartych kontraktów Apator SA dostarczy liczniki smart w standardzie OSGP, natomiast FAP Pafal SA (spółka zależna) zrealizuje usługę instalacji oraz magazynowania liczników energii elektrycznej. Całkowita wartość kontraktu dla Grupy Apator wyniesie ok. 60 mln zł, z możliwością zwiększenia do ok. 66 mln zł w przypadku skorzystania przez zamawiającego z prawa opcji.

Umowy wykonawcze są następstwem umowy podpisanej w dn. 14 czerwca 2022 roku między TD a konsorcjum spółek Apator SA oraz Griffin Group SA Energy Sp. k. Umowa ta obejmuje, oprócz dostaw liczników smart, usługi instalacji i magazynowania, również prace clean-up, które pozostają w gestii Griffin Group SA Energy Sp. k. Realizacja zadań przewidzianych w umowach rozpocznie się jeszcze w pierwszym kwartale 2023 r. i potrwa do trzeciego kwartału 2025 roku.

Technologia OSGP to sprawdzony w Europie otwarty standard w zakresie komunikacji i obsługi zdalnego odczytu liczników, charakteryzujący się wysoką skutecznością odczytów i łatwością implementacji. Apator opracował własny licznik energii elektrycznej spełniający wymogi specyfikacji OSGP. Z kolei usługi instalacji i magazynowania liczników zrealizuje zespół świdnickiego Pafalu (w ramach konsorcjum z Energo-Moc Wzorcownia Sp. z o.o.), dysponujący długoletnim doświadczeniem w zakresie prac instalatorskich i serwisowych liczników energii elektrycznej.

Projekt dotyczy wymiany liczników instalowanych od 2015 roku w ramach projektu Smart City Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska wdrożono nowoczesną infrastrukturę pomiarową i zainstalowano ponad 400 tys. inteligentnych liczników, z czego ok. 40% stanowią urządzenia Apatora. Polski producent jest jednym z największych dostawców rozwiązań do inteligentnego opomiarowania w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, z szeroką ofertą zaawansowanych technologicznie urządzeń pomiarowych: liczników energii elektrycznej, gazomierzy, wodomierzy i ciepłomierzy.

Instalacja inteligentnego opomiarowania to jedno z kluczowych zadań polskich operatorów systemów dystrybucyjnych w najbliższych latach i jednocześnie atrakcyjny rynek dla Grupy Apator. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne do 2028 roku 80% liczników w Polsce, czyli łącznie około 13-14 mln urządzeń, ma spełniać wymogi nowego rozporządzenia w sprawie systemu pomiarowego – szacowana ilość liczników do wymiany to ok. 2 mln sztuk rocznie.

Inteligentne liczniki to podstawa nowoczesnej infrastruktury energetycznej – mówi Artur Bratkowski, Dyrektor ds. Aparatury i Systemów Pomiarowych Apator SA. – Są one niezbędnym elementem do rozwoju nowych funkcji i usług wspierających efektywne, zrównoważone zarządzanie zużyciem mediów energetycznych, co w dzisiejszych czasach nabiera szczególnego znaczenia. Liczniki smart z dwukierunkowym pomiarem energii elektrycznej mają także powszechne zastosowanie w instalacjach OZE – dodaje.

Grupa Apator odnotowuje rosnące zapotrzebowanie na technologie skutecznego pomiaru energii z odnawialnych źródeł, a także urządzeń zabezpieczeniowych, sterujących, wykonawczych oraz aplikacji software’owych do zarządzania „zieloną energią”.

Mamy długoletnie doświadczenie z TAURON Dystrybucja w realizacji nowatorskich projektów i współpracy przy rozwiązywaniu wyzwań technicznych związanych chociażby z rozwojem technologii czy zmianami klimatycznymi. Od lat współpracujemy nie tylko w obszarze układów pomiarowych, ale także na polu systemów nadzoru sieci elektroenergetycznej, zabezpieczeń infrastruktury dystrybucyjnej oraz zarządzania majątkiem sieciowym. Dla przykładu, w ubiegłym roku zrealizowaliśmy z TD kolejny innowacyjny projekt – magazyn energii, który odciążył sieć w gminie o wysokim nasyceniu instalacjami PV. Poza rolloutem liczników smart, jednym z istotnych wyzwań energetyki jest bowiem także stabilizacja pracy sieci i zapobieganie zakłóceniom generowanym przez dużą ilość instalacji prosumenckich – podsumowuje Artur Bratkowski.

Źródło: apator.com

Apator SA
ul. Gdańska 4a lok. C4
87-100 Toruń

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz