Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Europejski Tygodzień Wodoru

Wodór i nowa geopolityka energetyczna to jeden z tematów poruszanych podczas „European Hydrogen Week”. W wydarzeniu, 24 października 2022 r. w Brukseli uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Europejski Tygodniu Wodoru
Europejski Tygodniu Wodoru

Wiceminister Ireneusz Zyska, zwrócił uwagę, że Unia Europejska stoi obecnie przed nowymi wyzwaniami w związku z kryzysem energetycznym, spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę.

 

Sytuacja międzynarodowa spowodowała gwałtowną dywersyfikację źródeł energii w Unii Europejskiej. Wodór odgrywa kluczową rolę w przejściu z gospodarki opartej na paliwach kopalnych na gospodarkę niskoemisyjną. W gospodarce będzie wzrastało wykorzystanie energii elektrycznej, a wodór jest narzędziem do elektryfikacji, w szczególności przemysłu energochłonnego – powiedział wiceminister Zyska.

Zdaniem wiceministra Polska poczyniła w minionym roku znaczny postęp w budowie gospodarki wodorowej.

2 listopada 2021 r. Rada Ministrów przyjęła Strategię Wodorową Polski do 2030 r. z perspektywą do 2040 r., a kilka tygodni wcześniej podpisaliśmy Porozumienie Sektorowe na rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej. Nadrzędnym celem tego Porozumienia, w które obecnie zaangażowanych jest prawie 240 podmiotów z Polski i zagranicy, jest rozwój nowego sektora gospodarki – wyjaśnił.

Jak zaznaczył, Ireneusz Zyska, polskim sukcesem jest także utworzenie sześciu dolin wodorowych na terenie Pomorza, Podkarpacia, Wielkopolski, Dolnego Śląska, Mazowsza oraz wspólnej dla Śląska i Małopolski.

Wiceminister przypomniał również, że obecnie Europa i świat borykają się z wieloma problemami, jeśli chodzi o rozwój gospodarki wodorowej.

Skutki pandemii Covid-19 i agresji Rosji na Ukrainę są teraz szczególnie odczuwalne w sektorze energetycznym. Należą do nich zerwane łańcuchy dostaw, co w przypadku wodoru negatywnie wpływa na możliwość zakupu elektrolizerów. Dlatego też państwa członkowskie muszą mocno inwestować w rozwój „local content”. Stawką jest konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw poprzez redukcję emisji i stosowanie innowacyjnych technologii, zwłaszcza w przemyśle, transporcie, ciepłownictwie i wytwarzaniu energii elektrycznej, a także stopniowe przełamywanie zależności gospodarki od paliw kopalnych, a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – podsumował.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz