
Działanie rekuperatora
Rekuperator oczyszcza za pomocą filtrów zasysane powietrze, wymienia powietrze w budynku bez utraty ciepła (co występuje w wentylacji grawitacyjnej).
Działanie rekuperatora polega na tym, że pobiera zużyte powietrze z wywiewu, które znajduje się w pomieszczeniu, następnie przechodzi przez rekuperator i trafia przez wyrzutnię do otoczenia. Świeże powietrze pobierane jest czerpnią umieszczoną zazwyczaj na dachu budynku. Po przejściu przez rekuperator trafia do pomieszczenia przez nawiew. Wewnątrz rekuperatora zachodzi wymiana ciepła bez wymiany składników powietrza. Zużyte powietrze oddaje swoje ciepło świeżemu, przepływ powietrza jest napędzany za pomocą prądu.
Urządzenie może zapobiec przegrzaniu budynku latem, jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w środku budynku, najlepiej sprawdza się w tym celu rekuperator krzyżowy.
Opłacalność inwestycji
Posiadając rekuperator oszczędza się na ogrzewaniu, dobrze zaizolowany budynek pozwoli oszczędzić do 50% energii. Połączenie rekuperatora z pompą ciepła jest ekonomiczne, gdyż urządzenia mogą współdziałać w ramach jednej instalacji, obniżając koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Cena rekuperatora w domu jednorodzinnym wynosi ok. 12 000- 18 000 zł, a w budynku biurowym od 20 000 zł w zależności od kubatury budynku. Zwrot kosztów następuje najszybciej w nowoczesnych budynkach, które nie tracą ciepła przez dach, ściany, okna. Rekuperatory w domach jednorodzinnych pobierają energie od 25W do 200W w zależności od zwiększonej wentylacji spowodowanej np. gotowaniem.
Klimatyzacja usuwa z powietrza wilgoć, dwutlenek węgla oraz zawarte w dusznym powietrzu ciepło. Latem, gdy na zewnątrz temperatury są wysokie, nie przeszkadza, że klimatyzacja zabiera ciepło, lecz w biurowcach klimatyzacja może chodzić nawet przez cały rok przez co straty ciepła są duże. Przez pracę rekuperatora można zachować ciepło do 95%, dlatego jest istotnym elementem nieruchomości i jest obowiązkowym wyposażeniem dużych budynków, które są przeznaczone na ponad 100 osób.
Zalety i korzyści
Rekuperator jako instalacja wewnątrz budynku nie wymaga żadnych zezwoleń, jego praca jest bezpieczna i nie stwarza żadnych zagrożeń. Wentylacja działa cały czas i nie wymaga otwierania okien. Rekuperator sprawia również, że okna nie są zaparowane podczas kąpieli oraz nie stwarza przeciągów. Zapewnia komfort w pomieszczeniach poprzez pomaganie utrzymania stałej temperatury. Oczyszcza powietrze przez co otrzymujemy powietrze o dużej zawartości tlenu, idealnie nadaje się dla alergików, a jego praca podwyższa standard budynku i ogranicza wilgoć w domu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.