Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Energooszczędny dom dzięki nowym technologiom

Energooszczędny dom dzięki nowym technologiom
Energooszczędny dom dzięki nowym technologiom

Istnieje wiele sposobów na to, aby oszczędzać energię, a tym samym płacić niższe rachunki i chronić środowisko naturalne. Istotna jest tu zmiana podejścia do samego sposobu użytkowania elektryczności oraz ciepła. Innowacyjne i wydajne sprzęty są na wyciągnięcie ręki. Energooszczędny sprzęt AGD czy RTV to dziś dla wielu oczywistość. Warto jednak zwrócić uwagę także na nasze okna, które są głównym źródłem energii słonecznej w domu. To one mają największy wpływ na zyski i straty ciepła w poszczególnych porach roku, a także na wpuszczanie naturalnego światła słonecznego do naszych pomieszczeń. Wyposażone w rolety zewnętrzne z inteligentnym sterowaniem, potrafią znacznie obniżyć nasze koszty związane z użyciem energii, a tym samym zniwelować wytwarzany przez nas ślad węglowy. Dzięki centrali do sterowania smart home TaHoma® Switch od Somfy połączonej z napędami do rolet RS100 io, możemy zaplanować otwieranie i zamykanie osłon tak, by jak najlepiej zarządzać naturalnym oświetleniem oraz by uzyskać jak największy komfort termiczny, oszczędzając przy tym na ogrzewaniu czy chłodzeniu.

Jak oszczędzić na energii latem?

Latem zużycie energii warunkowane jest m.in. korzystaniem z klimatyzacji, wentylatorów czy intensywnego oświetlania tarasów i ogrodów. W tym okresie możemy zadbać o efektywność energetyczną z pomocą inteligentnego sterowania do rolet. Okna, które nie są wyposażone w ochronę przeciwsłoneczną, ogrzewają wnętrze mieszkania, jak stale włączony kaloryfer.

Nie zawsze wiemy, kiedy jest najlepszy czas, aby zamknąć wszystkie osłony. Często nie mamy też na to czasu, aby się nad tym zastanawiać i tego pilnować. Innowacyjny napęd do rolet RS100 Solar io posiada wbudowany panel solarny wraz z czujnikiem światła słonecznego, który dzięki centrali TaHoma®, automatycznie otworzy lub zamknie roletę w zależności od pogody, aby latem w domu było chłodno i przyjemnie. Dzięki automatyce do osłon zewnętrznych, bez zbędnego wysiłku możemy obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń od 4 do 7°C podczas upałów* i tym samym zmniejszyć potrzebę korzystania z energochłonnych urządzeń chłodzących.

Roleta z silnikiem solarnym RS100 Solar io dostosowuje się do wszystkich typów i rozmiarów okien – od tych najmniejszych, po wykusze o wysokości do 4 m. Instalacja takiego rozwiązania nie wymaga od nas ingerencji w konstrukcję budowlaną czy wygląd wnętrza – do jej działania nie potrzebujemy podłączać kabli doprowadzających prąd. Co więcej, akumulator o pojemności 2200 mAh zapewnia autonomię na poziomie co najmniej 45 dni, przy dwóch pełnych otwarciach i dwóch pełnych zamknięciach dziennie, dzięki czemu nie straszna będzie nam żadna pogoda!

Według badań naukowców budowlanych z Uniwersytetu Oregon z 2021 roku, stosując latem tzw. pasywną strategię chłodzenia, której elementem jest m.in. odpowiednie użytkowanie osłon, możemy zmniejszyć obciążenie klimatyzacji nawet o 80%**. Łącząc te działania z silnikami do rolet napędzanymi energią solarną od Somfy, możemy znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej i zmniejszyć wpływ naszego gospodarstwa domowego na środowisko.

Jak oszczędzić na energii zimą?

Zimą jesteśmy zmuszeni nie tylko do dłuższego korzystania ze sztucznego oświetlenia, ale także z grzejników. Włączając do naszego codziennego życia rozwiązania smart home, pozwalamy, aby najnowsza technologia czerpała jak najwięcej z natury, obniżając nasze koszty utrzymania. Słońce, które ogrzewa okno, staje się źródłem naturalnej energii, darmowym kaloryferem. Dlatego istotne jest, by w odpowiedni sposób zarządzać osłonami zewnętrznymi. Automatyzacja gwarantuje, że rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę, nawet gdy nie ma nas w domu. Dzięki wgranemu programowi „komfort termiczny” w TaHoma® Switch, osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać darmowe ciepło słoneczne i ogrzać dom. Następnie zamkną się o zmroku, aby zachować dopływ ciepła. Dzięki temu możemy zredukować od 10 do 30% kosztów zużycia energii cieplnej*.

Czy wiesz, że…?

Eksperci podają, że przez drzwi i okna możemy stracić nawet od 20 do 30% ciepła. Dlatego, aby zmniejszyć rachunki za energię, warto oprócz inteligentnego zarządzania osłonami, zwrócić uwagę także na izolację cieplną naszych okien. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła (Uw), podawany w W/m²K, tym większe właściwości izolacyjne.

Źródło: somfy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz