Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Zmiany w antysmogowych pilotażach w woj. zachodniopomorskim i Pszczynie

Od 16 sierpnia 2021 r. obowiązują ułatwienia w dwóch pilotażach NFOŚiGW służących poprawie jakości powietrza. Zmiany mają zachęcić mieszkańców budynków wielorodzinnych w woj. zachodniopomorskim i w Pszczynie na Śląsku do wymiany tzw. kopciuchów i termomodernizacji domów.

Zmiany w antysmogowych pilotażach w woj. zachodniopomorskim i Pszczynie
Zmiany w antysmogowych pilotażach w woj. zachodniopomorskim i Pszczynie [Źródło: gov.pl]

Poprawa jakości powietrza przez wymianę minimum 500 nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynkach wielorodzinnych – to zakładany efekt pilotażu, który rozpoczął się 14 kwietnia 2021 r. w województwie zachodniopomorskim. Za nabór wniosków odpowiada WFOŚiGW w Szczecinie. Budżet działania to 10 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Pszczynie na Śląsku, jako jednej z najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce, na wymianę kopciuchów i termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych (3-20 lokali) zarezerwowano 6 mln zł. Efektem końcowym pilotażu powinna być poprawa efektywności energetycznej w ok. 20 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i 140 lokalach mieszkalnych. Zaplanowano wymianę minimum 280 nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe.

NFOŚiGW podwyższył progi dochodowe uprawniające do skorzystania z podwyższonego dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych (od 3 do 20 lokali). Od 16 sierpnia br., dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wynosi 2189 zł (wcześniej 1960 zł – wzrost o 229 zł), a dla wieloosobowych – 1564 zł na osobę (wcześniej 1400 zł – wzrost o 164 zł).

Antysmogowe pilotaże rozpoczęły się w roku bieżącym – 14 kwietnia w woj. zachodniopomorskim i 16 kwietnia w Pszczynie Do dnia 13.08.2021 r. w ramach pilotaży złożono 435 wniosków o dofinansowanie – 422 w woj. zachodniopomorskim i 13 w Pszczynie. Kolejne tego typu działanie zaplanowano dla woj. dolnośląskiego – tam o dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu poprawy jakości powietrza przez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych będzie można ubiegać się już w drugiej połowie września bieżącego roku.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz