.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Są już wyniki rocznego rankingu gmin w programie „Czyste Powietrze”

W projekcie uczestniczyło 83$ samorządów gminnych, a uzyskane przez nie wyniki świadczą o dużym zaangażowaniu lokalnych społeczności i władz w walkę o poprawę jakości powietrza w „małych ojczyznach”, a tym samym w całej Polsce.

Są już wyniki rocznego rankingu gmin w programie „Czyste Powietrze” [źródło: www.gov.pl]
Są już wyniki rocznego rankingu gmin w programie „Czyste Powietrze” [źródło: www.gov.pl]

Największą zachętą w 2021 roku dla gmin do uczestnictwa w programie „Czyste Powietrze” było przeznaczenie 16 mln zł do rozdysponowania pomiędzy samorządy, które najskuteczniej zmotywują swoich mieszkańców do poprawy efektywności energetycznej domów poprzez wymianę przestarzałych kotłów spalających węgiel i inne paliwa stałe na ekologiczne źródła ciepła oraz kompleksowe ocieplenie budynków jednorodzinnych – z wykorzystaniem dotacji z programu „Czyste Powietrze”.

Reklama
oknonet.pl

 

Cieszę się, że tak wiele samorządów włączyło się w promowanie programu Czyste Powietrze. Ponad dwa tysiące gmin w Polsce przystąpiło do współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Dziś wyróżniamy 625 najaktywniejszych. Wiele wyzwań jeszcze przed nami, ale jestem przekonana, że wspólnie skutecznie poradzimy sobie w walce o czystsze powietrze, mniejsze straty energii potrzebnej do ogrzewania naszych domów, a w rezultacie zdrowszą i bardziej komfortową codzienność. Jednocześnie zachęcam wszystkich tych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy dotychczas omijali nasz program, do włączenia się i wsparcia mieszkańców swoich gmin w wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych — podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

 

NFOŚiGW wskazuje 625 gmin, które zyskały dodatkowe fundusze na intensywne i skuteczne działania.

Chcemy wspierać samorządy w ich walce o jakość powietrza poprzez podnoszenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych na terenie gminy. Pragniemy motywować gminy do jeszcze aktywniejszej współpracy z właścicielami budynków jednorodzinnych, bo jeśli ich domy staną się bardziej efektywne energetycznie, to wpłynie to bezpośrednio na zdrowie i komfort życia mieszkańców oraz na ich bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Kwota 16 mln zł zostanie rozdzielona pomiędzy te samorządy gminne, które w rankingu osiągnęły najwyższą wartość wskaźnika. Przyjęto, że środki będą skierowane do ok. 30% wszystkich gmin, które zawarły porozumienie ws. wdrażania programu „Czyste Powietrze” do 31 marca 2022 r.

Jak informuje NFOŚiGW zgodnie z przyjętym wyliczeniem wskaźników aktywności gmin – wskazuje się 625 gmin, które mają wskaźnik zaangażowania powyżej 3,70% i kwalifikują się do dofinansowania. Kwota dodatkowego finansowania wynosi zatem 25 600 zł na każdą z 625 gmin o najwyższej wartości wskaźnika, zgodnie z wyliczeniem: 16 000 000 : 625 = 25 600 zł.

Tabela: 20 gmin z rocznego rankingu /wskaźnik powyżej 10% udziału budynków w programie/ - pełna lista www.czystepowietrze.gov.pl [źródło: www.gov.pl]
Tabela: 20 gmin z rocznego rankingu /wskaźnik powyżej 10% udziału budynków w programie/ – pełna lista www.czystepowietrze.gov.pl [źródło: www.gov.pl]

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz