Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”

Dzięki zapewnieniu trwałego, stabilnego i wieloletniego źródła finansowania, Program „Czyste Powietrze” będzie mógł wesprzeć ponad 145 tysięcy polskich rodzin. Planuje się wymianę około 111 tysięcy źródeł ciepła oraz modernizację energetyczną blisko 100 tysięcy budynków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał 16 umów ze wszystkimi Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dystrybucję środków z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Łączna kwota dofinansowania wynosi 6,4 miliarda złotych.

Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”
Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”

Najważniejsze informacje

 • Wszystkie wnioski w Programie „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia mają zapewnione stabilne i bezpieczne finansowanie.
 • NFOŚiGW podpisał umowy o dofinansowanie z FEnIKS ze wszystkimi szesnastoma wfośigw. Finansowanie z FEnIKS obok środków z KPO i NFOŚiGW daje bezpieczeństwo finansowe realizacji programu na wiele lat.
 • Łączne środki dostępne dla obywatelek i obywateli na lata 2024-2029 to 6,4 mld zł.
 • Finansowanie zagwarantuje wsparcie dla 145 520 rodzin w Polsce.
 • Redukcja emisji o 0,5 miliona ton ekwiwalentu CO2/rok (docelowo do 2030 r.).
 • Środki pozwolą na wymianę 111 260 źródeł ciepła.
 • Program pomoże zmodernizować energetycznie 97 010 budynków.
 • Nabór wniosków na nowych zasadach od 22 kwietnia 2024 r.

Środki europejskie na „Czyste Powietrze”

Nowe źródło finansowania programu „Czyste Powietrze” oznacza trzy podstawowe korzyści dla obywatelek i obywateli: zdrowie – przez eliminacje emisji szkodliwych substancji z domowych kopciuchów, oszczędności – niższe rachunki i podniesienie wartości nieruchomości oraz większa funkcjonalność i komfort – odczują to zwłaszcza starsze osoby, które nie będą musiały już schodzić do piwnicy po węgiel – podkreśliła Paulina Henning-Kloska.

Finansowanie z FEnIKS obok środków z KPO i NFOŚiGW daje bezpieczeństwo finansowe realizacji programu „Czyste Powietrze” na wiele lat.

Minister zwróciła uwagę, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy będą mogli wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe na nowy efektywne i ekologiczne źródła ciepła, zmodernizować instalację grzewczą, ocieplić budynek, wymienić okna i drzwi, zakupić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz zamontować instalację fotowoltaiczną.

Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że od początku 2024 r. Fundusz podjął szereg działań, mających na celu zapewnienie i opłacenie wcześniejszych zaległości – przeznaczono na to kwotę 1,4 mld zł, w tym ponad 860 mln zł to środki z KPO.

Inne nowe zasady w programie

Od 22 kwietnia 2024 r. wchodzi nowa wersja programu „Czyste Powietrze”. Zmiany w programie obejmują trzy ważne elementy:

 1. Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (tzw. lista ZUM). Lista ta ma zapewnić, że urządzenia, które będą finansowane ze środków publicznych, będą spełniały określone normy techniczne i nie będą narażać mieszańców Polski na nadmierne koszty związane z ich użytkowaniem.
 2. Ograniczenie nadużyć, dlatego wprowadzamy możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.
 3. W trosce o osoby biorące dotacje zostaną wprowadzone też nowe zapisy umowne dot. dotacji z prefinansowaniem (wypłata zaliczki na konto wykonawcy po złożeniu do wfośigw podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki z kopią faktury zaliczkowej) oraz dot. dotacji przez pełnomocnika (wymóg pełnomocnictwa z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy poświadczonym notarialnie).

O programie

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Program cieszy się dużą popularnością – dotychczas złożono ponad 832 tys. i podpisano blisko 690 tys. umów.

Więcej informacji o programie “Czyste Powietrze

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz